Прочитај ми чланак

Нови детаљи о ГЕРОНТОЛОШКОМ ЦЕНТРУ У НИШУ: Пуштали штићенике ДА ВИДЕ ДЕЦУ…

0

На директору Геронтолшког центра у Нишу је била највећа одговорност, али он није једини крив

Од 189 преминулих у Србији од корона вируса, више од четвртине је из Геронтолошког центра Ниш, који је пример непрофесионализма, бахатости и безобзирности, каже председница Владе Србије Ана Брнабић.

Printskrin/ TV Prva

„О одговорности ћемо још причати, али Геронтолошки центар у Нишу је несретан пример онога што би се десило да нисмо имали рестриктивне мере“, рекла је Брнабић на ТВ Прва.

Навела је да је за то највећа одговорност на директору Геронтолшког центра у Нишу, али и да он није једини крив.

Каже да су лекари из Клиничког центра Ниш одлазили у Геронтолошки центар у посете члановима породица, а да су запослени у центру пуштали шстићенике да излазе напоље да се виде са децом која су дошла из дијаспоре.

„Притом, не желим да браним директора. Брзо смо урадили истрагу, тужлаштво је реаговало, он је у притвору и чека на суђење“, рекла је Брнабић.

Навела је да је надлежно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања предузело све да се то не деси, дало је јасно инструкције, обавезујућа упутства, као шсто је то учинио и Кризни штаб.

„У случају Геронтолошког центра у Нишу смо брзо реаговали. Нико неће бити заштићен ако је прекршио јасне инструкције и они који су се играли са животима наших најстаријих мораћете да платите високу цену“, поручила је Брнабић.

Подсетила је и на случај заразе корона вирусом у приватном дому за старе у Неготину и навела да је и том случају спроведена истрага и да је у четвртак против власнице тог дома поднета кривична пријава.

„За све који кажу да нису морале да се уводе рестриктивне мере размислите колико хиљада и хиљада би било мртвих“, рекла је председница Владе Србије.

Упитана о „шведском моделу“ у доба пандемије корона вирусом који не подразумева рестриктивне мере, Брнабић каже да у Србији такав модел никада није био разматран, да је на првом месту била зашита људксих живота и да се није размишљало као у неким другим земљама да се најпре сачува привреда.

„И пре првог дана од овог проблема никада нисмо ставили један једини евро, долар, динар, једно радно место пре једног људског живота“, каже Брнабић.

Нагласила је да је кроз борбу са корона вирусом увек на првом месту била заштита људског живота и ниједан ресурс држава није штедела да би заштитила људске животе.

Каже да је Шведска заиста пример у многим другим стварима.

Испричала је да је један шведски универзитетски град купио 1.000 килогарама ђубрива, птичјег измета, и просули по парковима у циљу спречавањ доласка у паркове због смрада.

„Размислите да смо ми то купили птичји измет, шта би рекли за нас. Рекли би да смо луди, ненормални. Мислим да би овде била ревозуција када бисмо то урадили“, каже Брнабић.