Прочитај ми чланак

Нове цене путарине ка југу Србије: Ценовник је измењен на 20 рампи

0

Возачи који су ових дана из Београда кренули аутопутем на југ били су изненађени ценама путарине на појединим деоницама. За разлику од ранијих корекција које су углавном ишле навише, овог пута су им инкасанти на наплатним рампама тражили и до 50 динара мање него пре 16. јануара.

Тако сада возачи који крену из Београда за Смедерево уместо досадашњих 210 динара сада треба да спреме 180 динара, до Велике Плане ће уместо 340 динара издвојити 40 динара мање, а до Јагодине ће уместо 500 платити 480 динара.

Фото: putevi-srbije.rs

Они који се искључују код Ражња уместо 720 динара платиће 670, а до Алексинца путарина сада кошта 780, уместо 820 динара. До петље Ниш југ цена је 880 динара, док је раније путарина до чеоне наплатне станице Ниш коштала 900 динара.

Возачи који настављају пут ка југу од Београда до Мерошине платиће 900 динара, а до Прешева 1.460 динара. На источном краку Корирора 10, за искључење на наплатној рампи Пирот Запад издвојиће 1.150 динара, а цена путарине од Београда до Димитровграда је 1.290 динара.

“Блиц Бизнис” је из Путева Србије добио информацију да је због пуштања у рад осам нових наплатних станица, на источном и јужном краку Коридора 10, које су у функцији од 16. јануара 2020. године, дошло до корекција појединих цена.

“Реч је о бочним наплатним станицама “Ниш север”, “Ниш исток”, “Ниш Малча”, “Пирот исток”, “Пирот запад”, “Бела Паланка”, “Ниш југ” и “Мерошина”, а истог дана са радом су престале бивше чеоне наплатне станице “Ниш“ и “Дољевац“, чиме је успостављен затворени систем наплате путарине на релацији Београд-Прешево-Димитровград. Усвајањем одлуке о висини путарина дошло је до корекција појединих цена због измена у мерном, односно систему референтних тачака. Наиме, почетне/завршне референтне тачке за затворени систем наплате путарине Београд-Прешево-Димитровград су: петља Траншпед, петља Прешево и петља Градина”, објашњавају из “Путева Србије” за Блиц Бизнис.

Цена по километру остала иста

Цене путарине прописане су Законом о накнадама за коришћење јавних добара, а “Путеви Србије” као управљач јавног пута, утврђују износ накнаде за одређену деоницу, уз сагласност Владе.

“Влада Репубике Србије је дала сагласност на Одлуку о висини посебне накнаде за употребу јавног пута и његовог дела и путног објекта (путарина) у којој је дефинисана накнада за наплатне станице на деоници Београд-Прешево-Димитровград. Јединична цена путарине по пређеном километру се није мењала”, истичу из “Путева Србије”.