Прочитај ми чланак

НИШЛИЈЕ БЕСНЕ: „Уместо сиротињи они новац дају сами себи“ – 40.000 за функционере

0

Не смирују се бура због доделе помоћи од 40.000 динара градским функционерима, запосленима у Градској управи, градским установама и предузећима у Нишу. Грађани су огорчени одлуком градских челника да новац добијен мукотропним радом свих грађана Ниша оде у руке службеника који имају сигурну плату без обзира на проблеме са којима се запослени у приватном сектору запошљавају.

Житељи Ниша који се не налазе на списку оних који ће добити помоћ “за превазилажење предстојеће енергетске кризе”, сматрају да тај новац може много паметније да буде искоришћен и да није нужно да буде подељен на начин на који то град намерава.

Слободан Марковић рекао је да је у најмању руку “безобразна” одлука о додели помоћи од 40.000 динара нишким функционерима.

“Зашто функционерима дати помоћ, да ли има сиротиње у овом граду? Да ли постоји нека социјална карта грађана у овом граду да се види да је неком тај новац заиста треба. Да су функционери прави функционери они би требало од своје плате да донирају осталима, а не да узимају. Треба да се донесе одлука да функционери, а има их “прси плева” у овом граду, да дају сви по 10.000 динара месечно од своје плате сиромашној деци и људима којима је та помоћ преко потребна. Наравно не нерадницима, већ онима који једва преживљавају”, рекао је Марковић.

Лазар Пулетић иронично је рекао да је функционери требало да добију више од 40.000 динара и то само они, нико други, јер су они угрожени.

“Много је других ствари у које је тај новац могао да буде корисно уложен. У обданишта, болнице, школе, као помоћ радницима са малим примањима”, истакао је Пулетић.

Да није поштено и да није у реду да функционери у Нишу добију по 40.000 динара мишљење је Нишлије Светислава Стефановића.

“Њима по 40.000 динара, а беди и сиротињи нема ништа. Мислим да функционери нису угрожени да би примили помоћ. Има људи који много немају и имају много мање од њих. Њима је требало да се да тај новац. Шта да раде пензионери са 15.000 или 20.000 динара. Сигурно су могли да тај новац потроше другачије и да омогуће да се у Нишу боље живи”, рекао је Стефановић.

Вишеслав Стојановић истакао је да је огорчен што су се градски функционери “намерачили” да сами себи поклоне по 40.000 динара.

“Како да гледам на то? Не радим ја, моја жена не ради, ћерка незапослена, два унучета, нико не ради, а унучићи треба да се школују. Немамо никакву социјалну помоћ пошто жена има кућу на своје име. Криво ми је много што су то тако одлучили, огорчен сам, сами себи да дају. Када би ја добио тај новац не би ни динар оставио за мене, све би дао ћерки, њој је најпотребнији”, казао је Стојановић.

Нишлија који је желео да остане анониман рекао је да новац из градске касе на жалост неће добити сиротињи која живи са 10.000 или 15.000 динара месечно, него су дали онима који имају одличне плате.

“То је жалосно, има сиротиње која трпи гладна, која не може да опстане, не може да плати ни оно најосновније. Него јасно је, ко седи испод крушке он једе крушке, што би другоме давао”, рекао је наш саговорник.

Нишлијка Биљана Милетић сматра да је одлука да да градски функционери и запослени у градским предузећима, установама и службама, представља “чист безобразлук”. Према њеним речима, тај новац може много паметније да се искористи и да од тога има корист велики број грађана Ниша.

“Могли су ову улицу поред пијаце на Булевару Немањића да поправе. Овај тротара сам ја лично поправила тако што сам молила и частила раднике који су асфалтирали улицу преко да дођу и да насипају асфалт у рупе, јер људи су ту пролазили испред моје тезге, саплитали се и падали. Могу да нам помогну да тим парама поправимо лифт у згради. Лифт је стар 60 година и стално се квари, стално се станари заглављују. Сакупљамо паре већ годину дана у згради, мучимо се са пензионерима. Скоро милион динара кошта да се ремонтује лифт и не можемо да сакупимо толики новац. Пијаца да се среди и почисти, па то је штрока на све стране, заразиће се људи”, рекла је Милетић.

Нишлијка Снежана Савић казала је да би евентуални Трећи светски рат преживеле бубашвабе и државни и градски чиновници.

“Свет може да пропадне, они би и тад сами себи делили новац. Деру нас порезима, таксама, казнама, само да би њима било добро, за остале баш их брига. Него тако нам и треба. Да се сакупило нас 20.000 грађана, а то је ни 10 одсто становника Ниша и да смо отишли испред Градске куће, не би сигурно тако паре делили. Овако, сви седе кући, ћуте, сви чекају да се неко други избори за њих, е па не може. Све док им допуштамо има да нас деру”, рекла је Савић.

Нишлије су једногласне у оценама да то што су се градоначелница Ниша Драгана Сотировски, њена заменица и поједини градски функционери одрекли помоћи од 40.000 динара, њима не представља никакву утеху, јер ће тај новац добити неколико хиљада градских службеника.

Грађани као пример једнакости и равномерне поделе терета кризе наводе Немачку која је обезбедила значајну помоћ за све становнике те земље.

Немачка влада објавила је недавно да ће обезбедити више од 65 милијарди евра вредан пакет помоћи својим грађанима како би се лакше носили с повећаним трошковима енергената и инфлацијом уопште. Мере помоћи укључују јефтинију карту за јавни превоз, паушални износ који ће се исплаћивати пензионерима и студентима у износу од 300, односно 200 евра за трошкове енергије и повећање повластица и олакшица. Биће уведене ниже цене за одређени основни ниво потрошње енергије па ће грађани плаћати више цене тек када прекораче тај лимит.

Влада Немачке је навела да је пакет помоћи намењен „свим домаћинствима, као и пензионерима, студентима, приправницима”.