Удружење секретара основних и средњих школа упутило је отворено писмо начелницима школских управа и саветницима за материјално- финансијске послове, у којем наводи да незаконито одузете и смањене плате просветним радницима морају да се врате.
– Свесни смо да немамо обавезу да вас упозоравамо на кршење прописа, ипак узимамо ту слободу, због своје савести и правних интереса школа и запослених у школама. Наиме, дописом Министарства просвете број 611-00-0133/5/2025-01 од 24.02.2025. наложено је школама да се „број часова рада за фебруар обрачуна према евиденцији о оствареним ефективним часовима рада за сваког запосленог у оквиру четрдесеточасовне радне недеље, која се води у школи, а за чију исправност и тачност одговара директор“.
– Даље се наводи да је наведено уређено чланом 126. Закона о основама система образовања и васпитања, што уопште није тачно. Ниједним прописом Републике Србије није предвиђено поступање директора школа какво тражи Министарство просвете. Уколико би запослени остварио мањи број ефективних часова рада него што је обавезан према уговору о раду којим је засновао радни однос и решењу о четрдесеточасовној радној недељи које је издао директор, ово би представљало основ за покретање дисциплинског поступка против запосленог – објашњава Удружење у писму које је упућемо Министарству просвете.
Даље додаје, да су већ раније, тачније 25. фебруара, упозорили директоре да предлог министарке просвете Славице Ђукић Дејановић није обавезујуће и да ће уколико директори школа ипак послушају, све да заврши на суду.
– Директори школа који су поступили у складу са прописима, благовремено су тражили преко система ИСКРА пун износ зараде за све запослене, у складу са њиховим уговорима о раду, решењима о четрдесеточасовној радној недељи и обавезама које су школе преузеле закључивањем уговора, односно издавањем решења. У недостатку спроведеног одговарајућег дисциплинског поступка којим би се доказало да је запослени радио мање часова него што се обавезао наведеним актима, и у коме би му било дозвољено законом прописано право на одбрану, те чији резултат не можемо прејудицрати пре него што је поступак и покренут, директори су у том тренутку поступили на једини могући законит начин.
– Овако тражена средства саветници за материјално- финансијске послове нису пренели школама, са образложењем да сати нису усклађени са достављеном евиденцијом школској управи. Из овог разлога у многим школама ниједан запослени није оствари право на зараду дана 06.03.2025. године- објашњено је између осталог у овом писму.
Како су неки директори ипак умањили зараде запосленима, без покретања дисциплинског поступка, за који опет немају основа, изгледа да ће се епилог десити на суду.
– Пред судом неће бити релевантан допис министра, јер није извор права. Пред судом неће бити важни натписи из средстава информисања „нису радили, нема плате“, већ ће се детаљно анализирати чињенице у сваком појединачном случају и на њих ће се применити материјално право, а не допис министра. Као правници који се баве радним правом, можемо да антиципирамо да ће исход спорова бити у корист запослених, а на штету школе, укључујући и камату. То ће такође произвести велике трошкове поступка. Сваки од ових спорова изискиваће и вештачење, што ће додатно увећати трошкове, као и све остало што следи – подсећају из Удружења.