Прочитај ми чланак

Немачки Шпигел о “багер-мафији” чији траг води и до Србије

0

"Багер-мафија", служећи се лажним идентитетом, краде по Немачкој багере, утовариваче и друге грађевинске машине тешке и по више тона. Полиција најчешће обуставља истраге, а машине завршавају на Балкану, преноси ДW.

“Када је ’господин Дамир’ у филијали компаније ’Цепелин’ у Кобленцу поручио багер, звучао је као класична муштерија. Рекао је да му је машина потребна за градилиште у Вестервалду. ’Цепелин’ је водећа фирма за изнајмљивање грађевинских машина, а с обзиром на то да је човек већ имао отворен рачун као клијент компаније, машина је испоручена брзо и без додатних питања. Тек три дана касније једна службеница фирме је уочила да је поручилац багер можда криминалац”, пише Шпигел у тексту под насловом “Багер мафија”.

Камион с хрватским таблицама

Немачки магазин напомиње да су службеницу “Цепелина” упозорили из саксонског Бауцена: “Одмах је позвала полицију, али када су се полицајци сат касније појавили на гражевини, већ је било прекасно. Жути багер од 15 тона – који нов кошта 200.000 евра – једноставно је нестао”. Један очевидац касније је испричао да је видео да багер товаре на нов црвени мерцедосов камион с хрватским таблицама.

Ради се о професионалној банди која “оперише у великом стилу,” пише Шпигел. “Огромне грађевинске машине, утоваривачи и багери нестају, а траг ’багер-мафије’ води на Балкан – у Србију, Хрватску и Босну и Херцеговину”, пише немачки лист и додаје да се машине прво складиште у изнајмљеним халама. “Починиоци мењају типске ознаке, број шасије… Транспорт преко границе преузимају фирме из источне Европе. Штете су милионске. Само у Хамбургу је у последње три године нестало 16 Цепелинових утоваривача.”

Крађа идентитета

“Лопови увек иду на исту фору: представљају се као обичне муштерије, отворе рачун и званично изнајмљују машине. А како би то постигли, узимају идентитет угледних компанија. И ’господин Дамир’ заиста постоји, само што није он изнајмио машине”, пише Шпигел наглашавајући да се ради о једном поштеном грађевинском предузимачу из Рурске области. Додаје се и да је “банда бацила око на његову фирму због тога што има ’одличан рејтинг’.”

“Крађом идентитета почетком године био је погођен и Хајнрих К, власник машиноградње у Минхену. (…) Непознате особе су на његово име поручиле багер и друге машине за грађевину у Елмсхорну и Бармштету, северно од Хамбурга. Све је нестало без трага”, пише даље Шпигел примећујући да је “борба против лопова у тој бранши део свакодневице”.

“Трка зеца и јежа”

“Грађевине су често слабо чуване, а јавност једва да примећује шта се тамо дешава. Ретко буде сведока који су видели осумњичене и који их пријаве”, пише лист уз констатацију да би техника могла да помогне: “надзорне камере и ГПС-одашиљачи”.

“Али то плаши само лопове који повремено краду. Професионалци их деактивирају и ометају технологију.” Немачки лист тако цитира једног сарадника “Цепелина” који каже да је то исто као “трка зеца и јежа”.

Словеначка полиција одмах реаговала

Погођени су изгубили наду у то да ће им полиција помоћи. “’Наравно да пријављујемо случајеве’, кажу у Цепелину, ’али службе истражују само на локалном нивоу и свака почиње од нуле’. А при том постоји исти образац по којем се ради широм земље”. У се тако Цепелину “осећају препуштени сами себи, јер скоро сви случајеви истраге се обустављају”.

“Детективима је додуше пошло за руком да у Хрватској и Словенији уђу у траг неколико машина. Тамошња полиција није као немачка оклевала и одмах је запленила машине. Међу њима је био и жути багер из Кобленца који сада, како кажу у ’Цепелину’, стоји на једном паркиралишту уз границу и чека да га врате у Немачку. Пре тога немачки истражни органи морају да разјасне све формалности – а то може да потраје”, закључује Шпигел.