Прочитај ми чланак

НЕИЗБЕЖНЕ ПРОМЕН ИЗАЗВАЛЕ БЕС БЕОГРАЂАНА Градске власти асфалтирали боемску четврт

0

Много коментара изазвала је вест о асфалтирању Скадарлије, познате београдске боемске улице (бар је некада била). Из Града кажу: на асфалт долази досадашњи камен, односно калдрма. Весић: "Кад се не разумеју у тај посао, онда лупетају".

Скадарлија. Некада неизбежно место за дочеке нових година, за разне прославе, кафанска дружења…

„Два јелена“, „Три шешира“, „Има дана“… Некада култна места за добра јела, српске специјалитете, уз живу музику. Туристе и данас доводе у овај крај, који је био познат по калдрми из времена Турака. Ту је и кућа чувеног песника Ђуре Јакшића…

@GostovicPredrag, twitter

Почетком 20. века у Скадарској улици, дугој 500 метара, живели су многи глумци, песници, сликари… отуд и надимак „боемски крај“.

Градски оци су одлучили да реновирају улицу. Извађен је камен, који је чинио калдрму (која није баш била идеална за пешачење), па је улица асфалтирана.

Фотографије асфалтиране Скадарлије су изазвале много коментара, али из Града кажу да је то тек завршетак прве фазе радова, са намером да се ојача коловозна конструцкија. На асфалт ће доћи камен.

Рок за завршетак радова је 1. децембар.

Градски менаџер Горан Весић реаговао је на коментаре на друштвеним мрежама истичући да у понедељак, 13. новембра, почиње постављање, односно враћање старе турске калдрме која је у међувремену рестауирана.

„Видим да се на друштвеним мрежама деле слике асфалтне подлоге у Скадарлији. Разумем да поједини грађани не разумеју технологију реконструкције, али су ми смешни опозициони политичари опште праксе који од овога праве политику. A и шта би када политику немају“, рекао је Весић у изјави достављеној Танјугу.

Када је Скадарлија преуређена 1966. године испод турске калдрме није постављан асфалт, навео је он и додао да је због тога калдрма на појединим местима била деормисана.

„Aсфалт као подлога не дозвољава деформације подлоге и испирање каменог агрегата у подлози.

Aсфалтном подлогом се побољшава стабилност калдрме или било које друге завршне облоге било да је у питању коцка или плоча. На исти начин, са асфалтном подлогом рађено је испред Дома омладине, на Цветном тргу, у улицима Вука Караџића, Цара Лазара и Змај Јовиној као и на Обилићевом венцу“, рекао је Весић.

Додао је да грађани не треба да брину јер се турска калдрма враћа у Скадарлију од понедељка.