Скоро сви факултети који припадају Универзитету у Београду су у блокади, осим Православног богословског. Док студенти других факултета данима излазе на улице и одају пошту настрадалима у Новом Саду, о академцима са Богословије се не зна ништа.
Разлог томе је, како незванично сазнаје Нова, уцена од стране Управе факултета да ће, уколико се придруже блокадама, изгубити благослов. Студенти Болословије с којима је ступљено у контакт поручују да су уз своје колеге и пријатеље и да ће вечерас бити на протесту испред РТС-а. Извињавају се што не могу да иступе јавно испред свог факултета, али желе да знају да и они подржавају блокаде, сматрајући да је ово историјски тренутак за студенте.
Још од 25. новембра трају блокаде студената у Београду. Прво су кренули студенти Факултета драмских уметности, након што их је на скупу када су одавали пошту настрадалима у Новом Саду, напала организована група. Због тога су затражили хитно процесуирање одговорних лица, али и преузимање кривице за трагедију на Железничкој станици.
Одмах за њима кренули су и студенти Филозофског факултета у Новом Саду, подржавајући своје колеге и њихове захтеве. А остало је историја – сваким даном укључивали су се нови факултети, а после две недеље скоро цео Универзитет у Београду је у блокади, осим Православног богословског факултета, који је његов део.
Студенти осталих факултета данима траже колеге са Богословије, али и медији – питају се да ли ће они стати уз своје колеге, с обзиром на то да је ситуација помало „незгодна“ јер се Српска православна црква на челу са патријархом и даље није изјаснила поводом масовних блокада студената.
Ипак, студенти Православног богословског факултета и те како подржавају деловање и борбу својих колега, али су немоћни да то и јавно покажу јер, како за Нову каже један од студената, њима је запрећено да ће изгубити благослов за студирање уколико се придруже блокадама.
„Ја нисам активиста нити желим да се бавим активизмом. Међутим, претходних дана читао сам различите коментаре на тему студентских блокада и у сваком другом намеће се питање где смо ми. Ево нас, ту смо, само не смемо јавно да иступимо. Нас јако боли што нас факултете не жели јавно да иступи и да подржи борбу студената с обзиром на то да је велика већина студената за блокаду. Међутим, једна незнатна мањина на факултету коју чине два или три човека, блокирају нашу реакцију и деловање, због чега смо потпуно немоћни. У опасности смо да изгубимо благослов за студирање“, наводи студент са овог факултета, који име и презиме, како додаје, за сада не жели да открива јавно.
Објашњава да док многи мисле да студената Богословије нема нигде, већина њих је данима уз своје колеге на другим факултетима.
„Ми смо сви колеге и сви се дружимо. Много нас је претходних дана било на другим факултетима, где смо пружили подшрку колегама. Много нас је било на улици, одавали смо пошту настрадалима у Новом Саду, само једноставно не смемо да иступимо као студенти Православног богословског факултета, него као грађани ове земље. Мени је жао да будемо искључени из овога јер ово је историјски тренутак за Србију и за студенте. Коначно се нешто дешава и ја не желим да будем упамћен као кукавица, а ни моје колеге“, наводи он.
Особе које не дозвољавају студентима да се придруже својим колегама у блокадама су из Управе факултета, наглашава он.
Под великим притиском
„Црква као црква, оно што ми овде учимо и проповедамо, а то је да је тело Христово, живи само себе и не издаје никаква саопшења, али Теолошки факултет као највиша образовна институција те цркве и као један од конститутивних факултета Универзитета је у обавези да се огласи и макар нешто да каже. Треба да буде искрен, па макар и ако се не слаже са тренутним дешавањима. И црква и патријарх су под великим притиском због студентских блокада, али нажалост, таква је ситуација“.
Студент богословије сматра да је срамота што се овај факултет не оглашава, а позива на „филокалију, добротољубље“ које треба да се покаже примером.
„Велика већина студената богословије биће вечерас на протесту испред РТС-а. Сутра идемо на Медицински факултет, да пружимо колегама подршку. Нама значи да они виде да смо уз њих, да нисмо издајници и да само ћутимо и посматрамо, јер нам све ово тешко пада. Сви смо ми студенти и сви ми делимо исту судбину, па тако и блокаде. Оптимистичан сам у вези наших студената, делује ми да се буде и да ћемо се и јавно придружити осталим блокирајућим факултетима“, наглашава он.