Европска унија после само једног дана престала ригорозно да контролише улазак на њену територију јер су се створиле огромне гужве на граници Србије са Хрватском и Мађарском. То значи да ћемо избећи саобраћајни колапс ако будемо путовали за Васкрс и 1. мај.
Систем Европске уније за ригорозну контролу уласка на њену територију распао се после само једног дана због незапамћених саобраћајних гужви на границама Србије са Хрватском и Мађарском!
Ова мера ступила је на снагу у петак 7. априла, а комесар ЕУ за миграције, унутрашње послове и грађанство Димитрис Аврамопулос суспендовао ју је до даљњег већ у суботу.
Разлог за то су вишесатна чекања на граничним прелазима на уласку у Хрватску и Мађарску, која су угрожавала нормално функционисање саобраћаја. За сада је извесно да ће ова мера бити суспендована до завршетка васкршњих и првомајских празника, што значи да ће грађани Србије који тада буду путовали у земље ЕУ избећи саобраћајни колапс.
Јовица Митић, АМСС
Како смо сазнали у Дирекцији полиције, ова мера је стопирана „до даљњег“ и питање је да ли ће се и у којој форми поново примењивати, јер је за преглед само једног возила било потребно најмање 60 минута. У граничној полицији објашњавају да је током контроле сваки документ путника детаљно провераван у неколико база података.
– Након уредбе Европског парламента о системској контроли граница у Шенген зони, од петка је почело врло детаљно проверавање путника чак и оних из европских земаља, у разним базама података, као што су Шенгенски систем информација (СИС) и Интерполова база података. Свака путна исправа пролазила је скенер, где се проверавало да ли је путник у Интерполовој бази, да ли има исправна документа, да ли су документа украдена, злоупотребљена или оштећена – откривају у граничној полицији.
Јовица Митић из Ауто-мото савеза Србије (АМСС) истиче да је протеклог викенда због системске контроле путника на границама у Шенген зони настао потпуни колапс који је проузроковао дужа задржавања.
У којим системима су проверавани документи:
* Шенгенски систем информација (СИС)
* Интерполова база података
Шта се проверавало:
* Повезаност путника са криминалом и тероризмом
* Исправност докумената
* Крађа или фалсификовање докумената
– Разлог за формирање колона и чекање на границама и до 60 минута било је детаљно проверавање путних исправа, и то сваког документа посебно помоћу посебних читача. Због тога је појачана контрола на границама трајала дуже и отежавала и пролазак путника, али и рад службеника. Највеће гужве биле су на Батровцима и Шиду. Ово привремено укидање таквих контрола добро ће доћи, нарочито имајући у виду појачан саобраћај за време предстојећих празника, али и почетка туристичке сезоне. То би додатно отежало целу ствар – прича Митић и додаје да се већ данас саобраћај одвија нормално, а максимална задржавања на граничним прелазима са нашом земљом су до 30 минута.
Директор Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић подржао је обуставу ригорозних контрола у зони Шенгена напомињући да то може само да има велике последице по безбедност у вожњи, али и драстично повећа интензитет саобраћаја.
– Безбедност сваке земље мора бити на што већем нивоу, али не по сваку цену. Добро је што су контролне службе на време увиделе огромне проблеме у оваквом пословању и зауставиле га пре веће штете. Осим што се очекује велики број путничких возила за предстојеће празнике, а самим тим и веће гужве и задржавања, овакав начин контроле ствара и нервозу код путника, умара возаче који желе што пре да надокнаде изгубљено време на граници, тера их на недозвољену брзину у вожњи и зачас се догоди несрећа и угрожавање осталих учесника у саобраћају – наглашава Окановић.
Дамир Окановић, директор Комитета за безбедност саобраћаја
Од сада уобичајена контрола
У Граничној полицији кажу да ће док не добију нова упутства наставити са стандардним контролама границе и да ће бити избегнуте веће гужве
– За сада настављамо уобичајену, али појачану контролу границе ради безбедности док не добијемо даља упуства. Међутим, нема могућности да опет дође до великих гужви на нашим прелазима – причају у Граничној полицији.