Прочитај ми чланак

Не диже се наталитет са 5.000 евра по детету

0

Председник Србије Александар Вучић недавно је најавио нове мере за подстицање рађања у Србији, па је као предлог навео и то да би родитељи у Србији могли да очекују давања и до 5.000 евра за рођење детета.

Министар задужен за бригу о породици Ратко Дмитровић за Нову каже да је то само једна од неколико идеја које се разматрају, а све зависи од стања у буџету.

„Ми смо у јуну, ове године, усвојили Измене и допуне закона о финансијској помоћи породицама с децом и ту је урађено колико се могло у том тренутку, а сада ћемо видите да ли можемо евентуално још нешто да урадимо. Реално гледајући, 5.000 евра по сваком детету, то тешко може да издржи буџет а председникова идеја и није да свако дете то добије. Волели би сви и јаче стимулансе али…жеље и могућности често не иду скупа. Разматармо неколико нових мера, па ћемо од јесени видети шта може да се уради. Веома је значајно то што питање демографије стално имамо пред очима, као суштински проблем и ту је, реално гледајући, настојање председника Вучића пресудно. Раније је овај проблем био потпуно игнорисан, каже Дмитровић.

Он додаје да је држава апсолутно опредељена да помогне повећање наталитета.

„Урадићемо све што можемо али овде се не ради само о финансијама већ и свести. Систем вредности је другачији, деца одавно нису наше највеће богатство. Материјално богати људи, овде у Србији, који би могли да имају и шесторо деце, без икаквих проблема, имају једно, или евентуално двоје деце. У државама као што су Шведска и Данска у којима је просечна плата око 4.500 евра стопа родности је иста као у Србији или је мало боља. Новац је важан, али није пресудан“, поручује Дмитровић.

Он додаје да је, код наталитета, у центру пажње жена која је како каже, Богу хвала, потпуно еманципована, слободна и којој не може нико да нареди – „ти ћеш сада да родиш троје или четворо деце“.

„Савремена жена каже, хоћу да завршим факултет, хоћу да се остварим у науци, у уметности и нећу то да жртвујем. Морамо ту нашу жену додатно да питамо шта још треба да урадимо, како да јој помогнемо, да она која одлучује каже – хоћу да имам троје деце“, навео је Дмитровић.

Он је додао да проблем представљају и послодавци.

„Један од највећих проблема је положај младе жене код послодавца. Узмимо, она остане у другом стању и од тог тренутка послодавац гледа у њу као у проблем, А ако након годину или две, после првог детета, каже поново сам у другом стању та тешко да више може да се врати на посао, јер послодавац смишља све могуће начине да је изгура из фирме. Он гледа само и једино профит“, закључује министар за бригу о породици.

Поводом најава нових подстицајних мера огласило се и Удружење „Маме су закон“. Оне очекују да ће подршка коју ће председник иницирати бити осмишљена тако да је породиље добијају према неким скалама и критеријумима.

Искрено се надамо да ће се овај пут, ако до овакве подршке уопште и дође, ићи у већу корист породица које чекају своје прво или друго дете јер се до сада, након трогодишње примене Закона о финансијској подршци породици са децом, може закључити да код породица са више деце новац не игра главну улогу – кажу из Удружења.

Закључују да држава очигледно има довољно новца за боље измене пронаталитетних политика и мера у оквиру Закона о финансијској подршци породици са децом и подсећају на њихове раније предлоге које се тичу измена начина обрачуна накнаде током читавог периода одсуства са посла након рођења детета.

Не само током породиљског, већ и током периода неге детета тако да ниједна мајка у Србији више никад не добије накнаду мању од републичког минималца, да се предузетнице не осећају као грађанке другог реда када се одлуче на то да рађају децу, тј. нове пореске обвезнике – кажу из Удуржења.

Уколико дође до измене Закона, из Удружења апелују на државу да се сети и оних породица које имају више од четворо деце и да се коначно број месеци који улазе у обрачун накнаде смањи са 18 на 12 месеци.

Јована Ружичић из Центра за маме констатовала је да се најављује много тога а спроводи тек по нешто, због чега није сигурна да ли је ово само једно у низу обећања или ће бити и претворено у праксу.

Сматра да та мера неће донети жељене резултате.

„Мислим да нико неће родити дете зато што је добио 5, 10 или колико год хиљада евра. Неко ће родити дете прво зато што се осећа добро, друго зато што живи у држави и систему на који може да се ослони и под три зато што је то лична одлука на коју нико не може да утиче”, наводи Ружичић.