• Почетна
  • ДРУШТВО
  • Наука
  • На данашњи дан је рођен Никола Тесла – геније који је био поносан јер је Србин! (Видео)
Прочитај ми чланак

На данашњи дан је рођен Никола Тесла – геније који је био поносан јер је Србин! (Видео)

0

Nikola Tesla93596792_n(Телеграф.рс, Србин.инфо)
На данашњи дан рођен је један од највећих умова у историји човечанства, који је изумима у много чему поставио правац научно-техничког развоја човечанства у 20. веку

Данас се навршава 157 година од рођења прослављеног научника српског порекла и једног од највећих умова у историји човечанства Николе Тесле, који је својим изумима у много чему поставио правац научно-техничког развоја човечанства у 20. веку.

Nikola Tesla_taynyОсим по изванредним достигнућима у области науке, овај велики српски родољуб и православац, познат је и по мудрим изјавама…

– У васиони и у природи постоји виши морал, научник треба да га следи. Што се тиче људског морала, сва историја би се могла свести на две речи: крв и злато

– Болест је често последица недостатка или исцрпљености животних сила, али често је и очишћење духа и тела од отрова који су се накупили. Неопходно је да човек болује с времена на време. Извор већине болести је у духу, зато дух и може да излечи већину болести

– Ако будем имао среће да остварим барем неке од својих идеја, то ће бити доброчинство за цело човечанство. Ако се те моје наде испуне, најслађа мисао ће ми бити та да је то дело једног Србина!

Поносан сам што сам потекао из земљорадничког витешког народа, који је y непрестаној љутој борби за своје идеале и европску културу задужио Европу и свуда заслужио част и поштовање читавог света, нарочито велике Америке.

 

Тесла је рођен 10. јула 1856. у личком месту Смиљан, тадашњој Хабсбуршкој монархији, данашњој Хрватској, због чега га Хрвати често својатају и представљају као свог научника.

Милован Матић, физичар и чувени “Тесла из Ботуње”, више од двадесет година сакупљао је, објављивао и истраживао грађу о Тесли и његовој породици, а од три објављене књиге, посвећене изумитељу за трећи миленијум, најдрагоценија је “Библиографија”, у коју је стало 6 хиљада библиотечких јединица.

О Тесли за Телеграф каже да је прослављени научник Србин и да Хрвати џаба тврде да је он њихов.

ТЕСЛА ПАТЕНТИРАО ЗДРАВУ ХРАНУ ЗА ПЕРАД!

Вујовић за Телеграф открива једну, не баш толико познату чињеницу, а то је да је прослављени научник 1938. патентирао здраву храну за перад.

– Тесла је био визионар, који се бавио разним стварима, а поред свих патената и изума, он је 1938. патентирао робну марку здраве хране за перад, а ишао је том логиком да правећи здраву храну за перад, помаже људима јер они једу њих – објашњава он.

– Тесла је Србин чије је изворно презиме Драганић, мајка му је Црногорка од лозе Мандића. Отац му је био Србин, свештеник и ту нема дилеме о његовом пореклу, а чак и сам Никола је више пута, где год је то могао, истицао своје порекло. Хрвати су, међутим, покушали да фалсификују историју и Теслино изворно презиме Драганић прекрсте у Драгинић које вуче порекло из Новог Винодолског у Хрватској, али то им није успело – тврди овај најбољи познавалац лика и дела прослављеног научника.

Према његовим речима, Тесла се некада, у шали, изјашњавао и као Црногорац, али никада као Хрват.

– Хрвати често у својим безуспешним покушајима да присвоје Теслу истичу преписку телеграфима с Влатком Мачеком у којој је Тесла, само куртуазно, одговорио: “Хвала домовини” и ништа друго – тврди Матић.

Младен Вујовић, помоћник директора Музеја “Никола Тесла” у Београду, каже за Телеграф да Србија и свет из дана у дан постају све свеснији каква је величина заправо био Тесла и најављује да ће на 157. годишњицу његовог рођења бити бесплатан улаз у музеј.

– Тесли највеће признање дају данас млади људи, јер интересовање за његов живот и деловање из дана у дан расте. У Музеј “Николе Тесле” посетиоци из разних земаља све више долазе, али не долазе стално исти људи, већ константно срећемо нова лица – каже он.

Према његовим речима, Тесла је човек који је радио за човечанство и који није марио за материјално, због чега је данас “живи идол“.

– Занимљиво је то да се у књизи утисака посетиоци лично обраћају научнику речима “драги Тесла”, а стиче се утисак као да пишу човеку у чију су кућу дошли, али га нису затекли код куће – прича помоћник директора музеја.

ПОСЕТИОЦИ ЕГЗИТА ДОЛАЗЕ НАМЕРНО У БЕОГРАД ДА ПОСЕТЕ МУЗЕЈ!

Према речима помоћника директора Музеја “Никола Тесла”, често се посетиоци музичког фестивала “Егзит” одлуче да наменски прекину посету Новом Саду и дођу у Београд само да би видели изложбу у том музеју.
– Годинама имамо посетиоце који иду на “Егзит”, али дођу специјално у Београд да обиђу музеј, а није ретко да неко од извођача тражи од организатора ове манифестације да га доведу у посету нашем музеју. Знали смо некима од њих да им преко ноћи отворимо врата наше установе – тврди он.

ИНСИСТИРАО НА ПРЕТВАРАЊУ НАИЗМЕНИЧНЕ СТРУЈЕ У ЈЕДНОСМЕРНУ!

Насупрот свим великим ауторитетима његовог времена, Тесла је инстистирао на претварању наизменичне струје у једносмерну. Овај научник је највише допринео науци и технолошком прогресу света као проналазач обртног магнетног поља, индукционог мотора, полифазне наизменичне струје, генератора и комплетног система производње и дистрибуције електричне енергије.

Чувени проналазач конструисао је и генератор струја високе фреквенције и напона, данас познат као “Теслин трансформатор”, трансформатор без језгра, Теслину завојницу, или Теслин калем.

Средином 1882. одлази у Париз, а 1883. из Париза прелази у Стразбур, где је направио први прототип индукционог мотора. Године 1884. одлази у Сједињене Америчке Државе, где остаје до смрти. Почиње да ради у Едисоновој компанији, коју напушта већ 1885. и оснива сопствену компанију − ”Tesla Art & Light.Co Почиње да прави прве моторе и генераторе наизменичних полифазних струја.

Од 1887. до 1890. пријављује своје најпознатије патенте из области полифазних наизменичних струја, генераторе и моторе. Проналаске јавно приказује у Америчком институту електроинжењера. Одмах потом Компанија Вестингхаус откупљује првих седам Теслиних патената из области полифазних струја.

ЗАХВАЉУЈУЋИ СРПСКОМ МЕНТАЛИТЕТУ ИЗБЕГАО СМРТ У ПИТСБУРГУ!
Тесла је боравио у Питсбургу (1888-1889) са инжењерима компаније Вестингхаус, где је радио на практичној реализацији својих патената, а током овог периода урађене су припреме за реализацију прве централе на Нијагариним водопадима по Теслином систему.

Према речима Милована Матића, аутора “Библиографије Николе Тесле”, он је тада избегао смрт.

– Постоји једна анегдота из Теслиног живота у којој он прича да је у Питсбургу седео с друштвом у кафани и да је због српског обичаја који је имао, да части друштво још једну туру пропустио да уђе у воз, који је касније имао удес – препричава нам један од записа Николе Тесле који је пронашао овај физичар и заљубљеник у лик и дело славног научника.

Централа је комерцијално отворена 15. новембра 1896. пуштањем струје до града Бафала и била је уврштена у једно од светских чуда тога доба.

Тесла је 1893. својим системом четири кола у резонанци показао да су антена, уземљење и резонанца три елемента која мора да поседује сваки предајник и пријемник за бежичну телеграфију, чиме је утро пут открићу модерног радија.

ТЕСЛА ЈЕ ИЗУМЕО И МОДЕРНИ ПРЕС-КЛИПИНГ!
Сузана Топаловић, сарадник у Музеју “Николе Тесле” на дигиталној обради научникових записа, каже за Телеграф да је у току прикупљање података за пројекат “Теслапедија”, као и да се ради на дигитализацији личног научниковог “прес-клипинга”, који је он уз помоћ секретарица сакупљао годинама.

– Тај “прес-клипинг” био је састављен од књига, које су обележене по именима, нешто налик на данашњи интернет. Сваку књигу у тој колекцији Тесла је саставио по сфери његовог интересовања, а у бројним чланцима које је чувао могу да се нађу и информације које су подобне и за неко ново истраживање, али и однос са Рентгеном, Пупином, као и књиге у којима се не спомиње он. Радимо на информатичкој обради тог клипинга како би га повезали с осталим деловима о Тесли, да би се на крају сви они груписали у једну виртуелну групу, која би се назвала Теслапедија! У овом тренутку постоји преко 20.000 укоричених чланака који су само део онога што је стигло у Србију – каже она.