Прочитај ми чланак

НАСТАВЉЕНО СУЂЕЊЕ Ковић се од тужби за увреде брани правом на слободу говора

0

Суђење по тужби професора Филозофског факултета Николе Самарџића, Дубравке Стојановић, Радоша Љушића и Владе Станковића против колеге Милоша Ковића због повреде угледа и части, настављено је јуче пред Првим основним судом у Београду.

На главном претресу појавили су се оптужени Милош Ковић и заменица његовог браниоца, као и адвокати тужитеља.

Одбрана је тражила одлагање због одсуства Ковићевог браниоца Душана Стојковића који је био спречен да присуствује јер се налази на кућном лечењу после хоспитализације због обољења од корона вируса.

Овај захтев суд није уважио јер је на овом претресу Ковић требало самостално да изнесе одбрану.

Предмет тужбе су наводи које је Ковић давао у неколико дневних и недељних новина о поменутим професорима – да учествују у писању „НАТО историје“, „хашке историје“, да „врше прогон“ неистомишљеника са Филозофског факултета, како њега, тако и других колега, уз Ковићеве оптужбе да су Стојановић, Љушић, Самарџић и Станковић, део „танке већине која се клања сили и новцу“.

Милош Ковић је у својој одбрани истакао да су све речи које му се тужбом стављају на терет извучене из контекста, да се ради о његовим критикама тумачења историје од стране поменутих професора а не о личним увредама.

Он је нагласио да је оваквој расправи место у оквиру историјске струке а не на суду и поновио да он има слободу да изнесе свој став и мишљење.

– Ја браним струку и слободу јавне речи. Овде је реч о томе какву ћемо историју писати и о нашој слободи да о историји расправљамо. Дакле, уколико неко заступа историју, било она НАТО или националистичка, да свако има слободу да је назове правим именом, без прелажења било каквих граница пристојности. О оваквим стварима расправља се у јавности, у стручним часописима, не у судници. Овде је реч о судском прогону. Више пута сам затражио да покажу где сам их увредио. Говорио сам искључио о идејама, нигде о личностима, навео је Ковић за лист Данас након суђења.

Дубравка Стојановић, једна од подносилаца тужбе за Данас је рекла да се ради о злоупотреби слободе говора и директним увредама и да се нада да ће и суд то увидети.

– Ако данас у Србији непрекидно у медијима понављате да су одређене особе „НАТО слуге“, представници „хашке историографије“ и да се клањају „сили и новцу“ ви сте залепили стигму на те људе. То није никаква дискусија, а није чак ни мишљење него опасна етикета, којом се ти људи делегитимишу. Тако се отвара и опасност од физичког напада на тако „опасне интересне групе“, истакла је она.

Четворо професора поднело је осам тужби, четири кривичне и четири парничне, по којима се води обједињени поступак и тражи одштета од милион динара свакоме због нанетих увреда.

На следећем рочишту које је заказано за 18. јануар 2021. адвокати тужбе требало би да постављају питања оптуженом.

Занимљиво је и то што је Ковић исте критике изнео на рачун рада колега који се по свом друштвеном ангажману и критици значајно разликују.

Како Дубравке Стојановић, тако и Владе Станковића који је професор на катедри за византијске студије и не бави се историјским питањима о којима Ковић говори, али и Радоша Љушића, који је поред професуре био и члан Српске напредне странке.

Новинари „вишак“ у судници због епидемије

Пре почетка суђења дошло је до расправе судије и публике и медија када је судија указао да у судници има више људи него што је препоручено епидемиолошким мерама и саветовао да би јавност требало да напусти судницу, истичући да је свестан да јавност има право да слуша суђење. Судија није знао колико тачно људи може да борави у судници с обзиром да то није истакнуто, али је нагласио да је свакако више присутних него што је пожељно. Као јавност суђење су пратили и познаници Милоша Ковића од којих један није желео да напусти судницу, док је други после апела медија уступио место новинарки Данаса.