Прочитај ми чланак

“Наставља се прогон знања и академске части на Медицинском факултету у Београду”

0

На Медицинском факултету Универзитета у Београду прогон знања и академске части је започео још у време мандата бившег декана проф. Небојше Лалића и продекана за наставу проф. Тање Јовановић, да би кулминирали за време декана проф. Лазара Давидовића и продекана за наставу проф. Душана Попадића, током корона кризе, наводе за “Србин инфо” упућени у стање на овом факултету.

Истовремено, само неколико професора годинама указује на лош квалитет наставе, на незаконито спровођење испита, на ризик од корупције, на формирање плејаде  некомпетентних доктора медицине. Да су они у праву потврдили су и Заштитник грађана, Просветна инспекција и Универзитет, јер су потврдили сумње да се испити на појединим катедрама одвијају незаконито.

Наиме, испит пред комисијом или испит у виду теста, Закон о високом образовању забрањује, а лажно потписивање Записника о полагању испита од стране лица које није непосредно спровело испит се сматра фалсификовањем исправе на основу које се додељује диплома „Доктор медицине“. Иако је ово утврдио суд, а Медицински факултет морао да плати судске трошкове, незакониту праксу није променио, док и Национални савет за високо образовање, на захтев министра просвете, још увек није извршио спољну проверу квалитета рада ове наше најзначајније националне високошколске установе.

Протеклих месеци се покренула лавина академске јавности, предвођена студентима, управо због оваквих и сличних незаконитости. Међутим, изгледа да „систем не одустаје“. Ових дана су запослени сведоци и потенцијално незаконитог поступања факултета у области Издавачка делатност, преко које факултет врши издавање сопствених уџбеника из којих студенти треба да се едукују за звање доктор медицине. Декан факултета, преко Комисија за издавачку делатност, уз примену Правилника о издавачкој делатности (редакција је имала увид у исти јер се налази на сајту факултета) је законски гарант да је наставни материјал савремен, научно заснован, у складу са акредитациjама и одобрен од свих наставника на предмету.

Да ли је то тако проверили смо са проф. Валентином Арсић Арсенијевић, која је један од наших најуспешнијих научника и микробиолога. За Србин инфо она каже да годинама њене колеге врше опструкцију савремене наставе, док управа тихо подржава „гласачку већину просечних“ која раде на штету студената и знања. Наводи пример прештампавања „Радна свеска за практичну наставу из микробиологије“.

Како наводe наши извори, пре почетка школске 2024/25 школске године је господин Владимир Радевић, руководилац Издавачке делатности, покушао незаконито да изврши прештампавање овог учила, без ауторизације текстова, што је проф. др Арсић Арсенијевић спречила преко стручњака за заштиту интелектуалне својине – адвоката Драгољуба Ћосовића. У упозорењу је адвокат навео доказе за формалне и стручне неисправности, повреду процедуре и све што је Радевић прекршио. Наиме, проф. др Арсић Арсенијевић је у свим издањима била једини аутор поглавља Медицинска микологија „Радне свеске за практичну наставу из микробиологије“, али то није било истакнуто, супротно важећим академским стандардима и правилима. Професорка је захтевала очување свог професионалног интегритета, јер није желела да буде повезана са наставним материјалом који није на професионалном нивоу и адекватан за студенте, и тражила је да се исти усклади са академским, правним нормама и акредитацијом предмета. Уместо да факултет исправи ове неправилности и извини он је одлучио да њено поглавље избаци из  „Радне свеске за практичну наставу из микробиологије“.

###

Како бисмо проверили све наводе, Медицинском факултету упутили смо званичан захтев за коментар, а доставили смо и линк са званичном документацијом везаном за случај.

Редакцији је мејлом упућен одговор декана који смо добили и достављамо га у целини:

1) Проблемима везаним за радну свеску коју помињете се бави Kомисија за издавачку делатност нашег факултета. Обавештени смо да је Радна свеска из микробиологије намењена студентима интегрисаних академских студија медицине на другој години студија као помоћна литература у савладавању градива из практичне наставе (вежбе и семинари). Првобитно је било планирано да ова радна свеска има два дела, “Микробиологија 1” и “Микробиологија 2” и да у њеном састављању учествују наставници и сарадници са Kатедре за микробиологију МФУБ. Такође, обавештени смо да ове радне свеске имају уреднике и рецензенте који су предложени од стране Kатедре за микробиологију и да је овај предлог усвојен од стране Наставног већа Медицинског факултета у Београду.

2) Нисмо упознати са доказима проф. Валентине Арсић Арсенијевић које помињете.

3) Kако смо незванично сазнали, одржана је седница Kатедре за Микробиологију на којој се расправљало о предлогу Kомисије за издавачку делатност да се радна свеска из микробиологије састоји из три дела, при чему би се садржај трећег дела (“Микробиологија 3”) односио на делове чији је аутор проф. Валентина Арсић Арсенијевић. Такође, упознати смо да је предлог Kомисије за издавачку делатност одбачен и да је Kатедра за микробиологију након спроведеног гласања о предлогу одлучила да се радна свеска штампа у првобитном облику и да се састоји из два дела (“Микробиологија 1” и “Микробиологија 2”).  

4) Верујемо да је рад свих катедри нашег факултета, укључујући и рад Kатедре за микробиологију усклађен са статутом нашег факултета и правилником о организацији и извођењу интегрисаних академских студија медицине.

###

Србин инфо је покушао да контактира и проф. др Слободанку Ђукић, шефа катедре и члана Комисије за издавачку делатност, госпођу Јелену Спасић, шефа студентске службе и Владимира Радевића, руководиоца Издавачке делатности, али нису желели да дају коментар. Зато смо поново замолили Медицински факултет за појашњења, након што смо утврдили да је ипак имао сазнања на која је указала проф. др Арсић Арсенијевић, а на основу увида у оригиналну документацију које смо пронашли на сајту УГ ЛРНЕ, чији је професорка истакнути члан.

https://lrne.rs/studenti-medicine-osteceni-na-predmetu-mikrobiologija/ 

На следећа питања редакције Србин инфо Медицински факултет није одговорио:

  1. „У одговору тврдите да се ради о “помоћној литератури”, а ми смо утврдили да је на основу одлуке већа за редовну наставу Медицинског факултета Универзитета у Београду, бр.2500/7 од 12.09. 2005. г., ова књига одобрена као стални универзитетски уџбеник.“
  2. „Утврдили смо да сте ипак упознати са доказима, као и са доказима да нису сви наставници на предмету Микробиологија сагласни са садржајем овог “сталног универзитетског уџбеника”. Постоје докази да исти нема елементе неопходне за савладавање градива за практични наставу, а његово штампање је годинама вршено у супротности са вашим Правилником, садржај није “савремен” и није “у складу са циљевима акредитације предмета”, а делом и нетачан (редакција је имала увид у Писмо упозорења заведено на Медицинском факултету под бројем 01 – 8367/1, дана 21.08.2024. г.)“
  3. „Kако сте обавештени да је дошло до “проблема”, да ли сте покушали да утврдите разлоге за исте и да понудите решење у најбољем интересу студената? Због чега је Kомисија предложила да се штампа Радна свеска Микробиологија 3, а Kатедра одбацила закључак Kомисије број 14212/1 (дана 17.12.2024. г) и тиме избацила поглавља чији је аутор проф. Валентине Арсић Арсенијевић (Закључак Kомисије и Доказ о ауторству – потписана и заведена Изјаву о ауторству број 01-8948/2 (дана 10.09.2024.г) редакција поседује.“

4, „Да ли је ово “веровање” реално када се има у виду чињеница да је шеф Kатедре микробиологија у претходном периоду био покретач више поступака против проф Валентине Арсић Арсенијевић, а да је извршним судским пресудама утврђено да су исти били незаконити?“

###

Питали смо проф. др Арсић Арсенијевић за коментар. Она је казала да „Едукација, која на предмету микробиологија више личи на едукоцид, чини од мене таоца, али је много горе што су таоци њиховог едукоцида и сви студенти. Цену незнања ће, на жалост, платити грађани Србије.“

Због тога је редакција одлучила да пита и студенте, који су највише оштећени.

О њиховим  коментарима ћемо вас накнадно информисати.

Нада Гладовић, за редакцију Србин инфо