Прочитај ми чланак

НАРОД „ПОЛУДЕО“: Тропска Србија – „зову изгубљени, не знају шта се дешава“

0

Изразито високе температуре забележене у Србији, али и целом региону, донеле су бројне непријатности, не само хроничним болесницима, већ и здравим особама.

Када жива у термометру достигне 40. подељак, поред телесне непријатности, драматично се мења и људски психички биоритам.

Тропски дани дефинитивно могу изазвати бурне емоције и нервозу. У последње време људи се све чешће жале на поспаност, безвољност, умор и слабу концентрацију. A константна неиспаваност главни је окидач за све ове непријатности.

„Јако лоше се осећам и јако тешко подносим ову врућину. Ноћу се будим“, „Па можда сам спорија у послу. Можда спорије нешто радим када треба да урадим“, „Уопште не могу да спавам како сам спавала, оног дана кад је пала она кишица, оно је било супер“, жале се грађани на врућину.

Оптимално време за спавање је од 6 до 8 часова, али ових дана је то немогуће. Доктори кажу – неопходно је смањити радне обавезе, физички и психички замор, уколико постоји могућност, све док се организам не одмори и пажња и концентрација не врате у нормалу.

„Дешава се да се током ноћи не спава ни по пет-шест сати, свакако да су људи раздражљиви, да на радном месту нису апсолутно потпуно функционални, да не могу да обављају своје задатке, да су раздражљви, да просто неки падови метаболички утичу на стање свести. Сама та врућина која их чини нервозним. Дешава се да имају главобоље, пад притиска, а пораст пулса, практично они то не могу да испрате на овај начин на који вама ја кажем, они нас зову изгубљени, не знају шта се дешава“, наглашава Наташа Босиљчић Божић из Хитне помоћи.

Стручњаци упозоравају да високе температуре “тање“ живце, због чега је неопходно пронаћи начин како растеретити и ум и тело.