Прочитај ми чланак

Наређено да се уништи сва документација УСАИД?

0

Према извештајима, запосленима у Америчкој агенцији за међународни развој (USAID) наложено је да униште поверљива документа и личне досијее особља. Вршилац дужности извршног секретара, Ерика Ј. Кар, послала је електронску пошту у којој је захвалила запосленима на чишћењу поверљивих сефова и докумената особља из канцеларија у Вашингтону. Она је додала да ће се одржати целодневни догађај уклањања докумената у предворју зграде. INDEX.HR Овај захтев је изазвао забринутост међу запосленима услед текућег расформирања агенције. У уторак је федерални судија наводно дао рок од два дана влади да ослободи милијарде долара страних фондова који су били замрзнути након што је председник Трамп наредио обуставу рада USAID-а. Ако та средства не буду враћена, бивши радници агенције упозоравају да ће глобална борба против ХИВ-а претрпети катастрофалне последице. Сједињене Државе су годинама предводиле борбу против вируса који изазива AIDS кроз програм Pepfar, који је покренут за време Џорџа Буша млађег и пружа терапију за 20 милиона људи широм света.

Ова акција долази у тренутку када се УСАИД суочава са затварањем, након што је администрација Доналда Трампа спровела реформе кроз такозвани „Одсек за ефикасност владе“ (Доге). На челу Доге-а налази се најбогатији човек на свету, Илон Маск, коме је поверен задатак да драстично смањи број запослених у државним агенцијама и редукује владину потрошњу.

У атмосфери велике неизвесности која потреса америчку администрацију, УСАИД је једна од агенција које су највише погођене. Драстични резови у буџету и отказивање пројеката широм света изазвали су буру негодовања, како међу запосленима у агенцији, тако и у глобалној заједници за међународни развој. Стручњаци упозоравају да ће гашење УСАИД-а имати катастрофалне последице по најугроженије популације у свету.

Питање законитости уништавања докумената
Према важећем Закону о државним архивама и евиденцији (ФРА), када се федералне агенције расформирају или реорганизују, њихова документација мора бити предата новим институцијама или Националној управи за архиве и евиденцију (НАРА). Током хаотичног повлачења САД из Авганистана 2021. године, НАРА је упозорила на обавезу правилног уништавања поверљивих докумената.

Међутим, закон изричито забрањује уништавање званичних докумената пре него што истекне њихов прописани период чувања, који у већини случајева износи најмање три године. Постоји и забринутост да би оваква пракса могла трајно уклонити доказе потребне за текуће захтеве у оквиру Закона о слободи информација (Фоиа) и будуће истраге надзорног одбора.

УСАИД под истрагом због Масковог Старлинка у Украјини
Канцеларија генералног инспектора УСАид-а прошле године је покренула истрагу о надзору агенције над испоруком и коришћењем Старлинк терминала у Украјини, које обезбеђује Маскова компанија.

Демократе из Сенатског одбора за спољне послове у фебруару су послале писмо државном секретару Марку Рубију, захтевајући објашњење о приступу Доге-а седишту УСАид-а и његовим документима. Иако у писму нису директно поменули уништавање докумената, поставља се питање да ли се током овог процеса поштују прописи о чувању државне евиденције или се бришу важни подаци који би требало да буду сачувани.

„Ако вам требају додатне вреће за спаљивање или маркери, молимо вас да се обратите мени или СЕЦ ИнфоСец тиму“, наводи се у интерном мејлу.

Стејт департмент није одговорио на упит за коментар.