Прочитај ми чланак

НапреДНО: Највећи потоп у реконструисаним улицама и трговима (ВИДЕО)

0

Јунско невреме изненадило је градске челнике и београдске комуналне службе као и снег у сред зиме, а најниже тачке у брдовитој престоници поново су биле у потпуности потопљене. Сведочења грађана и бројни видео-снимци који су синоћ преплавили друштвене мреже, у најмању руку личили су на сцене из хорор филмова и старозаветних митова. Под водом поново су су нашли делови града који су недавно реконструисани, а које је, по старом и узнемирујућем обичају, свечано отварао заменик граоначелника Горан Весић и који је, природно, означен главним кривцем за јучерашњи колапс.

Потапање Београда у позно пролеће постала је хронична болест његових грађана, због чега се у јавности с правом намеће утисак да градски челници нису у стању да се ухвате у коштац са горућим инфраструктурним проблемима.

Архитекта Драгољуб Бакић изјавио је данас за Н1 да сваке године долази до поплава у Београду јер градска власт не ради на канализационој инфраструктури која не може да издржи убрзану непланску изградњу широм града.

“Не можете да градите изнад земље хиљаде квадрата, а ништа да не радите испод земље. Генерални урбанистички план каже да треба да се гради у правцу Авале и Гроцке, и тамо да се шири град – не могу сви да станују на Врачару и Булбулдеру”, рекао је Бакић за Н1.

“Бановобрђански водопад”

Престоничка улица која се после сваке јаче кише или невремена претвори у водопад опасан по живот јете најстрмија саобраћајница на Чукарици која спаја Пожешку улицу са некадашњим Лазаревачким друмом. Узнемиријући снимци из ове улице, на којима се виде грађани које бујица носи низбрдо заједно са аутомобиима и контејнерима, често је била вест и у светским медијима, а након прошлогодишњих јунских поплава, заменик градоначелника је ”свечано” обишао ову локацију и најавио радове који би коначно решили питаје кишнице.

Весић је потом “свечано” отворио реконструисану улицу наводећи да је комплета канализациона мрежа обновљена као и да су направљени колектори за одвод отпадних вода. “Могли смо само да асфалтирамо улицу, али ми тако не радимо, ми кад радимо радимо како треба”, казао је тада Весић, напомињући да је замењено хиљаду метара цеви, иако је “реконструкција” улице, по сведочењима станара , обухватала простор од највише 20 квадрата.

Јучерашње невреме демантовало је све Весићеве тврдње јер се ова улица поново претворила у водопад.

Аутокоманда, Јужни булевар, Бокељска петља и ауто-пут

Чак и неупоредиво блаже невреме и пљусак у односу на оно од синоћ, годинама уназад показали су се кобним за све престоничке дубодолине, међу којима су и реконструисана Аутокоманда и Јужни булевар. Очигледно нестручно урађена кишна канализација, произвела је то да сва вода која се слије са Вождовца низ “реконструисану” Улицу војводе Степе, али и са Топчидерског брда заврши у вештачком језеру званом Трг ослобођења.

Такође лоша кишна канализација у реконструисаном Булевару ослобођења, у ком су радови трајали више од пола године, изазвала је бујично сливање воде са Чубуре, Неимара и Губеревца право на Бокељску петљу и ауто-пут. Неконтролисана изградња вишеспратница дуж Јужног булевара и обода најпрестижнијег београдског насеља довела је до тога да се након сваке јаче кише овај део града у потпуности одсече. На местима где су некада биле махом једноспратне куће, сада су вишеспратнице, док је инфрстартуктура остала иста. Ова саобрачајница коју старији Београђани називају “поток” додатно је проблематична управо због Чубурског потока и његовог корита које се и даље налази испод коловоза. На ауто-путу се овај поток спаја са још два Мокролушким и Кумодрашким, одакле колектором теку дуж ауто-пута све до Саве. Јаке кише обавезно подигну и ниво подземних вода у овом делу града, због чега се неизовно стваају велике баре на ауто-путу.

Славија, Савски трг и Карађорђева

Трг Славија је јуче, после више од једног века, поново личио на бару, на чије су ободе стари Београђани тада долазили на пецање. Очгледно лоше урађени и неодржавани сливници поново су направили проблем, па се сва вода која је силазила низ Београдску и Макензијеву улицу, поново слила на овај трг. Ништа боиље није било ни на Савском тргу и Карађорђевој улици код Аутобуске станице, чију су перони или у потпуности поплављени.


Вода се скупљала и реконструисаној Улици 27. Марта, као и Џорџа Вашингтона и Цвијћевој. Бујице су се стварале и на Београдском сајму у Булевару војводе Мишића, као и на Чукаричкој падини, као и на Новом Београду.