Прочитај ми чланак

Највећа зграда у Србији: КАО У КОШНИЦИ – ОВДЕ живи 3.500 људи

0

У новобеоградском Блоку 21 налази се највећа зграда у Србији у којој живи око 3.500 људи, а у коју би се сместило становништво Црне Траве и Трговишта заједно...

Ту би могао да се смести и велики део житеља Голупца, Ирига, Чоке, Нове Црње, Косјерића, Осечине, Бабушнице или Бојника.

Принтскрин: Београд живи

Ламеле поређане као девет домина чине ту зграду јединственом по величини, али и по чињеници да има 62 улаза на четири различите адресе – распоређене измеду булевара Михајла Пупина и Зорана Ђиндића, те улица Милентија Поповића и Антифашистичке борбе, објашњава главни градски урбаниста Марко Стојчић.

Према његовим речима, та зграда, дугачка скоро километар, има 795 станова.

Изграђена је, како додаје, под утицајем тренда који је покренуо један од највећих светских архитеката 20. века Ле Корбијзје, а у историји архитектуре названим брутализам.

Подсетите се наше приче о овој згради:

„У Марсеју је почетком 1952. године почела изградња зграде за око 1.600 људи. Ле Корбизје јој је дао име ‘машина за људе’. Била је идеја да станари све потребе задовоље у згради – да имају место за набавку, рекреацију, вртић, на крову је била трим стаза …“, рекао је Стојчић за Тањуг и додао да се касније тренд проширио и на Београд.

Према речима Стојчића, најсличнији том објекту у Марсеју могле би бити „Телевизорке“ у блоку 28 од којих је једна поред ауто-пута а друга до улице Милутина Миланковића.

Назив су, каже, добиле по прозорима које подсецају на старе телевизоре прикачене на фасаду.

„Ти прозори, који изгледају мало, су и те како велики“, додао је урбаниста и додао да су Телевизорке пројектоване попут оних у Марсеју за велики број људи, али се тај тренд показао као мање одржив и од њега се одустало 80-их година.

„Тешко их је одржавати, а данас имамо и проблем – нема довољно паркинг места, јер тада нису важили параметри као и данас – 1,1 паркинг место по стану“, рекао је он.

И садашњи и бивши станари највеће зграде у Србији воле да се присете времена када је она била тек усељена, када се по крову могло трчати, а чега више нема због накнадне непланске изградње на последњем нивоу.

Многи се сећају и да је супруга Јосипа Броза Тита Јованка отворила школу у коју су ишла деца из те зграде, а која се данас зове „Јован Дучић“.

Зграда у Блоку 21, у непосредној близини „Шест каплара“, Хајата и Центра Сава је заједно са Мамутицом, изграђеном у Загребу 1974. године, а у којој у 1.169 станова живи око 5.000 људи, једна од њавећих у региону.

                   ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!