Прочитај ми чланак

На Сајму ни лекара ни тушева

0

Дневна болница на Београдском сајму по тврдњи појединих пацијената који су се јавили листу Данас не задовољава основне животне услове.

Најтеже примедбе односе се на немогућност квалитетног одржавања личне хигијене, недостатак топле воде и грејања, али и недостатак специјализованих лекара, иако би према званичним подацима тренутно на 33 смештена пацијента требало да буде 10 доктора и 25 медицинских сестара.

ФОТО: Н.С.

На Сајму се налазе пацијенти који су на тестирању били позитивни на корона вирус, али имају блажу клиничку слику или немају видне симптоме. Сви који су се обратили нашем листу инсистирали су да не откривамо њихов идентитет јер страхују да би због евентуалне одмазде надлежних могли да дуже од предвиђеног буду задржани у овој врсти принудног карантина.

– Важно је напоменути да овде има људи који су у изолацији већ месец дана и то без симптома, па се ствара осећај као да смо ухапшени или просто кажњени јер смо закачили вирус и не знамо када ће да нас пусте или бар одраде нове тестове. Инфектолог се још увек није појавио, а пребачени смо у недељу. Речено нам је да нам само он може дати више информација. Неки од нас чекају још увек резултате од прошлог понедељка, среде, четвртка… Не знамо шта ће се са нама десити чак и ако смо два пута негативни – прича један од пацијената.

На Сајму се према њиховој тврдњи налазе и пацијенти с блажом упалом плућа којима хладноћа велике Хале 1 нимало не прија, док већини смета немогућност комплетног одржавања личне хигијене.

– Највећи проблем је што нема тушева, али чак ни топле воде, па је било какво одржавање хигијене готово немогуће. Генерално је хигијена јако упитна, не зато што неко очекује нереалне услове, нити је размажен, али се просто ради о болесним људима који морају да имају минимум услова за излечење. Ако се Сајам попуни и ако неки од нас остану овде по месец дана, верујемо да ће нам корона бити најмањи проблем јер тешко да ћемо без неке додатне компликације отићи кућама. Притом, вентилација јако дува, сви спавамо са капама, пешкирима и страхом од упале синуса или плућа. Додатно, неки пацијенти су овде пребачени са неизлеченом упалом плућа и нагло прекинутом терапијом, послати на даље „лечење“ на Сајму. Овде нема лекова а не видимо ни докторе јер нам се нико од њих није представио, нити нас обишао, прича један од пацијената са Сајма.

Међу пацијентима који су нам се јавили постоје и они који тврде да им није дата могућност да од куће узму неопходне ствари за боравак у карантину, а да их је на Сајму дочекало „збуњено особље“.

– Ми, који смо пребачени из болнице „Драгиша Мишовић“, добили смо обавештење о пребачају неких пола сата до сат пре поласка. То је значило да нисмо могли да прибавимо постељину и остале неопходне ствари, а нарочито јер је био и полицијски час. На Сајму нас је дочекало збуњено особље које, уз пуну опрему, не сме да приђе ни на два метра. На питање како ће нас лечити ако неком позли, будући да не смеју са нам приђу, нисмо добили одговор – закључује пацијент.

Кон: Потребно више комуникације здравственог особља

Да на Београдском сајму постоје проблеми у организацији потврдио је јуче и епидемиолог Предраг Кон. „Мало више је потребно комуникације здравственог особља. Појавиће се ту хероји, треба мало адаптације, молим све на Сајму да буду стрпљиви. Имамо тај капацитет, имамо где да сместимо људе, имамо контролу. Повремене случајне грешке се дешавају, разни проблеми се откривају па решавају, у сваком случају никоме није лако“, рекао је Кон за Н1 и додао да се на Сајму све време прати опште здравствено стање пацијената и да им се редовно мери температура. Истакао је да ће кући у самоизолацију моћи да иду пацијенти којима у 48 сати двоструко тестирање буде негативно.

Доктор Института Дедиње међу пацијентима

Медији су јуче објавили видео снимак једног од пацијената са Сајма који се представља као доктор Бранислав Стојковић са „Института Дедиње“, а који се захвалио лекарима и држави на борби против опаког вируса. Он је у својој видео поруци упозорио све да остану код куће и поручио да једва чека да се поново придружи колегама у лечењу оболелих. Институт за кардиоваскуларне болести Дедиње до сада није пријавио ниједан случај оболелог у склопу свог особља. Лист Данас није успео да пронађе доктора Стојковића на листи запослених и утврди његову ужу специјалност, а поред тога је непознаница да ли се заразио у контакту са неким од пацијената или на други начин, као и да ли у овој установи има још неког зараженог међу медицинским особљем. Институт Дедиње има четири различите клинике у вези са кардиологијом (болестима срца) и налази се на истој адреси као и Клиничко болнички центар „Драгиша Мишовић“ (Хероја Милана Тепића 1, Београд).