Прочитај ми чланак

МЛАДИЋ СЕ ЖАЛИ НА ЗДРАВЉЕ: Терапије ме не лече, лежим у боловима

0

Читајући унапред припремљењу изјаву бивши командант Војске Републике Српске изнео податке о свом здравственом стању

Бивши командант Војске Републике Српске Ратко Младић, првостепено осуђен за геноцид и злочине против човечности у БиХ, данас се пред међународним судом у Хагу поново пожалио на лоше здравствено стање.

Читајући унапред припремљењу изјаву, Младић је, током расправе о стању у поступку, рекао да му здравствено „стање не дозвољава да иде на терапије, које га умарају, а не лече га“.

Из истог разлога, како је казао, „није способан да се бави физичким активностима“, као остали притвореници.

„Пуно времена проводим у кревету, у боловима“, рекао је Младић који није поновио детаље о својој болести и лошој храни у судском притвору, што је изложио на прошлој статусној конференцији.

„За више детаља питајте моје адвокате“, казао је Младић новопостављеној председавајућој апелационог већа Приски Нијамбе, али његов бранилац Бранко Лукић, није имао шта да дода.

„Апелационом већу обратићемо се само кад буде неопходно“, рекао је Лукић и додао да ће Младићева одбрана поднети одговор на жалбу тужилаштва у року, 14. новембра.

За разлику од претходне статусне конференције када је у кошуљи с натписом „Доле НАТО“ повишеним гласом погрдно говорио о хашком суду, Младић се данас понашао коректно, одговарајући на само питања Нијамбе.

Био је у тамном оделу, с белом кошуљом и црвеном краватом, и изгледао је свеже.

Судија Нијамбе, из Замбије, постављена је у апелационо веће пошто су из њега, на захтев одбране, одлуком судије Жана-Клода Антонетија (Јеан-Цлауде Антонетти), изузети председавајући Мерон и чланови Кармел Ађијус (Цармел Агиус) и Лиу Даћун (Даqун) због „утиска да су пристрасни“.

Изузете судије биле су, раније, у већима које су за геноцид у Сребреници и друге злочине у БиХ осудиле официре ВРС који су били потчињени генералу Младићу.

И нова председавајућа, судија Нијамбе је била чланица првостепеног већа Трибунала које је Младићевог безбедносног официра Здравка Толимира осудило на доживотни затвор због геноцида у Сребреници.

Нијамбе се, међутим, тада противила закључку већине судија да је у Сребреници почињен геноцид и да је Толимир крив за то.

Младића (77), Хашки трибунал је првостепеном пресудом осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребренци прогона Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисања становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем, и због узимања припадника Унпрофора за таоце, 1992-95.

Младић је на ту пресуду уложио жалбу, али је то учинило и хашко тужилаштво, тражећи да он буде проглашен кривим и за геноцид у још шест босанских општина.

Првостепеном пресудом, Младић је био ослобођен кривице по тој тачки оптужнице.

Због изузећа судија, жалбени поступак у којем предстоји усмена расправа, биће дужи него што је планирано.

                         ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!