Прочитај ми чланак

Министарство одбране и Војска СРБ не утичу где ће заражени пацијенти бити смештени

0

Поводом захтева пензионисаног генерала Малиновића да се током лечења пензионисаног генерала Поноша за њега и супругу обезбеде посебне привилегије и услови који нису предвиђени за остале пацијенте њиховог стања, Министарство одбране истиче да сматра врло неодговорним изностити имена људи који се лече од било које болести па и Цовид 19, без њихове сагласности.

Министарство одбране није и неће излазити ни са именима пацијената нити са детаљима њиховог лечења. Ако су пензионисани генерал Понош и његова супруга дали сагласност да панзионисани припадник Војске Србије Срето Малиновић износи податке о њима то је њихова одлука коју нећемо коментарисати.

ФОТО: Н.С.

Али због истинитог информисања јавности Министаратво одбране истиче да о томе ко долази на лечење у привремену болницу на Београдском сајму, самостално и једино мериторно одлуку доносе лекари у здравственим установама које прве ступају у контакт са пацијентом и зависно од његове клиничке слике, доносе одлуку о месту лечења као и начину лечења.

Министарство одбране и Војска Србије ни на који начин нити могу нити треба да утичу где ће заражени пацијенти бити смештени и лечени.

И овом приликом наглашавамо да привремена болница на Београдском сајму испуњава све услове за лечење пацијената са лакшим симптомима обољења од Цовид-19. Медицински надзор и медицинска нега обезбеђени су током 24 часа сваког дана, а визите су око 9 и 16 часова, када се обилазе све собе и проверава здравствено стање пацијената. Тестирање се за сада спроводи у седмодневним интервалима.

Главни медицински координатор привремене болнице на Београдском сајму је потпуковник др Вељко Милић са Клинике за ургентну интерну медицину Војномедицинске академије, а припадници Војске Србије задужени су за спољње обезбеђење Сајма и организацију смештаја и исхране у привременој болници.

Медицинско особље ради у три смене. Током осмочасовне смене медицинско особље је по четири сата у хали где су пацијенти смештени и са њима ради довољан број лекара и медицинских техничара, прилагођен броју пацијената који су на лечењу.

Пацијенти у болници имају бесплатну терапију и лекове, које иначе редовно користе, уколико нису понели своје.

Сваки пацијент добија кућни ред, којег треба да се придржава. Обезбеђена су сва три оброка, храна је квалитетна и укусна, а на апаратима имају хладну и врућу воду за чај. Пацијенти имају обезбеђене тушеве и топлу воду. На располагању им је и више садржаја како би испунили време док траје лечење. Ту су дневне новине, часописи, књиге, стрипови, друштвене игре…