Суперћелијска олуја почела је синоћ од 19 часова да хара Србијом, остављајући за собом сцене на какве нисмо навикли - рушила је кранове на градилиштима, дрвеће чупала из корена, обарала металне конструкције, олујни ветар носио је све пред собом... Помиње се јачина атомске бомбе... Чему смо то заправо сведочили синоћ?
Ово по свему судећи није била обична олуја, а и сам њен назив – суперћелијска олуја некако делује другачије, озбиљније и застрашујуће. То заправо, објашњавају стручњаци, и није само једна олуја, то је читав систем олуја, који може да путује неколико стотина па и хиљаду километара, много је јак и руши све пред собом!
Метеоролог Слободан Совиљ: „Не сећам се да смо скоро имали овако нешто“
Слободан Совиљ, начелник Националног центра за хидрометеоролошки систем, ране најаве и упозорења у Републичком хидрометеоролошком заводу (РХМЗ), подсећа за „Блиц“ да се грмљавински систем који је условио падавине и олујни ветар у Србији, синоћ развио у околини Алпа и да је веома брзо преко Словеније и Хрватске стигао до Србије.
„Систем је одмах био веома јак, условљавао је изузетно јаке орканске ударе ветра, преко 28 метара у секунди или преко 100 километара на сат, такође и крупан град“ наглашава Совиљ и подсећа да су на подручју Словеније и Хрватске нажалост четири особе страдале од невремена.
Како објашњава, суперћелијске олује се развијају када је атмосфера изузетно нестабилна, али и када постоји јак ветар на 5-6 километара висине и због тога су ови опасни системи дугоживећи и могу да пређу стотине и хиљаде километара пре него што се на крају угасе.
„Ми смо рано ујутру, јуче, издали упозорење баш на суперћелијске непогоде које се очекују у Србији, прецизирајући да ћемо тачну локацију, који ће крајеви бити на удару ових грмљавинских облака дати један до два часа унапред. Како се ова облачност из загребачке регије премештала ка осјечкој регији, ми смо у поподневним сатима, пре 18 сати, издали хитно упозорење да ће захватити Мачву, Срем, доње Подриње, а затим врло брзо преко југа Војводине, Београда, западне Србије, Шумадије ићи даље на исток. Све то уз назнаку на крупан град, али и ветар од преко 100 километара на сат, као и на то да они могу да проузрокују значајну материјалну штету и да угрожавају безбедност људи и животиња“ подсећа Совиљ.
Он каже да иако суперћелијских непогода има и на нашем подручју, веома је ретко видети овако компактан и овако простран систем грмљавинских олуја.
„Ја се не сећам да смо у последњих десетак година имали непогоду овако просторних размера која је практично захватила скоро целу Србију. Ово се зове систем грмљавинских олуја и има више грмљавинских ћелија међу којима су неке биле и суперћелије “ каже Совиљ.
Климатолог Звонимир Катушин: „Овако нешто никада нисам видео“
Да се овако нешто ретко виђа, потврдио и познати климатолог у пензији Звонимир Катушин који је рекао да никада није видео олују попут ове која је прво похарала Загреб и Хрватску, а онда и Србију.
„Већ данима најављују велико невреме, очекивао сам овако нешто, али опет је страшно видети. Дуго сам ово радио и проучавао, али овако нешто нисам видео. Свуда разбацано грање, огромна штета, аутомобили, тешки контејнери свуда… Страшно. Природа је показала сву своју разорну снагу и моћ“ рекао је Катушин.
Он је истакао да су сличне олује забележене у 19. веку на подручју Новске, али он сам никада тако нешто није доживео.
Метеоролог Ђорђе Ђурић: „То није била једна олуја, већ читав олујни систем“
Метеоролог који пише за „Телеграф“ Ђорђе Ђурић сматра да не треба поредити суперћелијске олује са атомским бомбама и каже да је у питању снажан олујни систем који је прешао дуг пут, почео је и прошао је преко Аустрије, Словеније, Хрватске а онда се Србија нашла на удару.
„То је олујни систем, не само једна, и на свом путу нон-стоп ствара нове олује и онда долази до јаких непогода у виду олујног ветра, града, пљускова“ објашњава Ђурић.
За разлику од обичних непогода, како каже, ове олује прелазе огроман пут, некада по неколико стотина километара, могу дуго и да трају, и по 12 сати. Управо је све то био случај синоћ.
Ђурић потврђује да смо јуче имали изразито јаке ветрове: „Олујни ветрови су били јаки и преко 100 км на сат, чак и у Београду су били тако снажни, и у Загребу. Видимо да су се рушили кранови, значи да је било заиста страшно“.
Метеоролог Марко Чубрило: „Комбинација која је довела до бурне реакције“
Метеоролог Марко Чубрило, подсећа на прошли четвртак када смо први пут видели застрашујуће суперћелијске облаке у пуној снази. Подсетимо, већина људи никада није видела уживо такве облаке над војвођанским градовима, а невреме које је протутњало такође је донело обилне пљускове, муње и громове и олујно јаке ветрове.
„Десило се исто оно што се десило прошле седмице. Имали смо ситуацију да је преко Алпа ишла мала количина влажног ваздуха која је дошла на прегрејану подлогу и изазвала бурну реакцију атмосфере. Над Словенијом се око 14-15 сати покренула снажна олуја која је врло брзо прерасла у суперћелијску олују. Затим је путовала даље, направила је хаос у Загребу, затим је је преко истока Хрватске стигла на територију Србије. Овога пута је била мало јужнија путања у односу на олују од прошле седмице и зато је горе прошао југ Бачке, Срем, Шумадија, југ Баната и део јужније од Београда према Шапцу и Ваљеву“ објашњава Чубрило.
Север земље је имао срећу и избегао је олују.
„Олуја је наставила путању према истоку Србије и ослабила је, јер чим смо ушли у ноћ онда је мања количина енергије у атмосфери и када је дошла до Ниша, полако се распала“ каже Чубрило.
Упозорење на суперћелијске олује све до суботе. За сада
Ово није крај са суперћелијским олујама. Упозорење РХМЗ је на снази све до суботе, 22. јула. Данас не би требало да страхујемо, али је сутра пола Србија под највишим степеном упозорења на временске непогодне, које укључују јак град, снажни ветар, пљускове и грмљавине.
Марко Чубрило каже да се ова олуја код нас јавља лети и увек тражи специфичне услове. Не може настати било када и било где, тражи поклапање много фактора и тако ће бити и убудуће.
„Код нас се такви фактори не поклапају често и немамо појаву тих олуја свака два или три дана и ово је необично што ће бити потенцијално сутра и прекосутра“ каже Чубрило.
Међутим, додаје, око 27. јула ћемо имати мало конкретније освежење. Расхладиће се не само „приземље“ где смо ми, већ и горњи слојеви атмосфери и онда ће енергије бити мање што значи да је мања опасност од јаких олуја.
„Процена модела је да смо јуче имали 3.500-4.000 џула по килограму, то је доступна енергија у атмосфери и она се не мора увек потрошити на исти начин. Рецимо, прошлог четвртка се енергија потрошила највише на зрна града, а сада је било мање града, и ветар је био израженији“ каже Чубрило и напомиње да увек када енергија пређе 3.500 џула по килограму можемо очекивати јаче невреме.
Невреме у региону изазвало хаос: Људи заробљени у колиби, умро ватрогасац…https://t.co/vG7UE6P8Iu
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 20, 2023