Прочитај ми чланак

Метеоролог најавио: Стиже преокрет

0

Временска прогноза за наредне дане нам доноси хладно време, а метеоролог Ђорђе Ђурић је, поред детаљних података, саопштио и каква ће бити новогодишња ноћ.

По његовој прогнози, очекују нас велики температурни шокови.

„Децембар је, календарски и први дан зиме, па су у складу са тим и температуре јутрос биле праве зимске. Минимална јутарња температура кретала се у већем делу Србије од -10 до -2, на Копаонику је било -16 степени, а у Сјеници -20. Захваљујући утицају ‘топлотног острва’, које се дешава при мирним и стабилним временским условима (антициклоналном времену), центар Београда као велка урбана и индустријска средина био је јутрос најтоплији са -2. Максималне температуре прећи ће данас у ‘плус’ и кретаће се од 1 до 4. У прилог високом ваздушном притиску, ниским температурама и времену без ветра, ишло је и веома изражено загађење ваздуха широм Србије“, пише Ђурић.

Стиже отопљење

Његова временска прогноза нам предвиђа још једну ледену ноћ између среде и четвртка, уз температуре од -12 до -4, на Пештеру до -15, а у четвртак током дана ће почети отопљење са запада и то услед адвекције топлије ваздушне масе.

„Ако је за утеху и колико је, иначе, клима блажа на нашем подручју, говоре и подаци да је данас на северу Шведске -35, а у Москви -21. Иако је прва асоцијација на Москву поларне температуре, то и није баш тако, јер Москва захваљујући близини Атлантика (иако је он удаљен чак 2000 км) има веома благе зиме у односу на Сибир и крајњи североисток Русије где су просечне температуре зими и до -60, док је у Москви просечна максимална температура у децембру -2 , док је током јануара око -4. Москва и севернија подручја последњих година бележе много већи раст средњих температура у односу на подручју на нижим географским ширинама, па су тако зиме већ у овом периоду за неколико степени топлије у просеку у односу на пре 20–30 година“, каже Ђурић и додаје да је слична ситуација и у Србији и у многим другим пределима света и то захваљујући константном порасту глобалне температуре од краја седамдесетих година 20. века.

Према речима метеоролога, временска прогноза нам од петка у свим пределима Србије доноси осетно топлије време – биће умерено до претежно облачно.

„У петак суво, у суботу киша на северу Србије, у недељу понедге и у осталим пределима, а почетком следеће седмице кишовито, али веома топло у свим пределима. Иако су пљускови са грмљавином веома ретка појава у зимском делу године, услед очекиване синоптичке ситуације биће могући понегде. Облачни и падавински системи биће утицај премештања долина преко наших подручја. Максимална температура већ у петак и до 17, у Београду до 15 степени, само се у Неготинској Крајини и на југу очекује хладније. Дуваће и појачан југозападни ветар и биће “фенског ефекта“, каже он.

„Након данашњег веома загађеног ваздуха, од петка до краја ове године захваљујући синоптичкој ситуацији имаћемо и више него добар квалитет ваздуха. Како се и на планинама преко 1000 метара очекују киша и температуре од преко 10 степени, снег би се на овим висинама нагло топио. Када је реч о Копаонику, тренутна висина снежног покривача је 93 цм, али и поред наглог отапања од петка до средине следеће седмице, остаће и више него довољно снега, а нове количине снега очекују се већ од 29. децембра. Ипак, до тада јак јужни ветар и топлије време неће ићи на руку скијашима, али би до новог снега засигурно остало око пола метра снега, захваљујући веома обилним количинама снега током већег дела децембра“, каже Ђурић.

Захлађење за Нову годину

С обзиром на то да је просек максималних температура за крај децембра у Србији од 1 до 5, од петка, па све до средине следеће седмице температуре у Србији биће за 10 до 15 степени више од просека за крај децембра.

„Средином следеће седмице у Јадранском мору формирао би се циклон, који би нашем подручју и даље доносио кишу и веома топлу ваздушну масу са југа и са Медитерана, а у кошавском подручју дувао би јак југоисточни ветар. Ипак, како се у среду, 29. децембра очекује његово премештање преко нашег подручја даље на исток, Србија би се нашла у хладном сектору циклона, па би дошло до авкеције осетно хладније ваздушне масе и температуре би опале за десетак степени, а киша би и у нижим пределима прешла у суснежицу и снег, али би снег био пролазног карактера. Према тренутним прогнозама, у новогодишњој ноћи температуре у градовима биле би који степен испод 0°Ц, на планинама у ‘јачем минусу’. За сада би било суво“, закључује Ђурић.