Прочитај ми чланак

Мења се однос Србије с Русијом: Вучић нас с Рафалима уводи у НАТО окриље

0

Током посете француског председника Емануела Макрона Београду потписано је више уговора који су од велике важности за Србију. Један од тих уговора тиче се куповине 12 борбених авиона “рафал” и пратећих роба и услуга од Француза, а с обзиром на сарадњу Србије са Русијом на војном плану, поставља се питање на који начин ће ова набавка утицати на односе Србије и Русије.

Макронову посету председник Србије Александар Вучић дуго је најављивао. Једна од главних тема састанака била је у вези потенцијалне сарадње у оквиру развоја нуклеарних програма, али и куповине борбених авиона. Иначе, Србија је за то издвојила 2,7 милијарди евра.

Након куповине “рафала”, председник Србије Александар Вучић је навео да смо “срећни што смо постали део ‘Рафал клуба’”.

“Видећете, ми ћемо бити сасвим отворени према вама. Уговор је потписан са комплетним помоћним логистичким пакетом, дакле од резервних мотора до свега другог. Укупна вредност уговора је 2,7 милијарди, а 12 потпуно нових авиона биће у власништву Републике Србије. То је за нас огромна вест. То ће допринети значајном повећању оперативних способности наше армије”, рекао је он.

А шта то значи на геополитичком плану и каква је сада позиција Србије? Према речима наших саговорника, ово је сигнал да се наша земља окреће ка Западу.

Дуго ће се причати у Москви о куповини “рафала”
Према мишљењу Срећка Ђукића, бившег дипломате и амбасадора Србије у Белорусији, званична Москва просто хоће да превиди нашу недавну куповину “рафала” од Макрона. Међутим, истиче он, у руској јавности и медијима постоји “изразито негативан однос према закљученом послу између Србије и Француске”.

“Ова негативна перцепција не односи се само на куповину борбених авиона, већ и на чињеницу да та куповина фактички означава прелазак српске војне авијације на једну сасвим другу технику и технологију, и напуштање деценијски присутне руске авио технике у Србији. Наша држава је за Русију геополитички на врло значајној позицији, односно у центру Балканског полуострва”, казао је Ђукић за Нову.

Он је додао да ће се дуго причати у Москви о новим борбеним авионима у Србији, будући да овиме Русија не само да губи Србију, већ “практично губи и цео регион, јер су и друге државе на Балкану прешле или већ прелазе на западну војну технологију, посебно на авионе западне производње”.

Следи промена односа према Русији
Петар Бошковић, бивши начелник Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, напомиње да ће наш однос према Русији апсолутно променити, јер је немогуће “имати француске авионе, руске ракете и Кинезе за пилоте”.

“Као што су купљени немачки хеликоптери или рецимо кинески ПВО системи, и набавка 12 борбених авиона од Француске има свој политички карактер. Стога, ако купите нешто од Запада, нема назад. То је више него очигледно”, рекао је он.

Бошковић је додао да су ови борбени авиони плаћени више него што је то потребно.

“Иако ово јесте добар авион, ипак није најбољи на свету, а плаћен је као да јесте. Значи, и у овом случају, анекси ових уговора иду којекаквим фирмама за продају наоружања и војне опреме, не би ли и ту успели да узму који динар”, казао је он.

Подсетимо, авиони “рафал” плаћени су дупло више него што је Хрватску коштала набавка истог броја половних летилица пре три године. Исте године је Грчка купила 18 француских рафала и то шест нових и 12 половних за 2,5 милијарде евра.

Када је реч о новом преокрету ка Западу, са Бошковићем је сагласан и стручњак за безбедност Александар Радић. Он за Нову каже да је сада потврђена и нека врста уласка наше државе под окриље НАТО.

Према његовим речима, иако је тешко ово прихватити, то је “једноставно тако”.

“Какви год да су односи на релацији Макрон-Вучић, француским властима је главно питање да ли је Србија поуздан савезник. Наиме, на Западу има различитих мишљења који сматрају да је Србија превише блиска Русији, али сада наша држава заузима нову платформу која је везује за западног испоручиоца рафала”, рекао је он и даље навео:

“Овде није реч само о рафалима. Овом куповином од Запада Србија је у таквој позицији да је сада незамисливо да, у политичком смислу, нема наклоност земаља из којих добија наоружање и војну опрему. Притом, Србија ће сада морати да буде у сталном контакту са Француском због потреба одржавања војне технике”.

“Када добијете такву опрему као што је Србија сада добила, ви сте везани за произвођача, јер су за њено коришћење потребне техничка подршка од Француза и одржавање те опреме. Да поједноставим – проблем је што ови авиони не могу да се купе и користе аутономно. Ово нису времена од пре 50 или 70 година, технологија другачије функционише и тај систем је из чланице НАТО, при чему је јасно да без политичке сагласности за коришћење те опреме ви не можете добити могућност да је користите”, објаснио је Радић.

Подсетимо, званични Париз је саопштио да је Макронова посета Београду имала за циљ „продубљивање односа и билатералне сарадње у областима економије, здравства, енергетике и културе“, док тамошњи медији истичу и вишегодишње настојање Србије да купи борбене авионе од француске фирме Дасо.

Србија је трец́а европска земља која се опремила авионима фирме Дасо, после Грчке и Хрватске.