Прочитај ми чланак

ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ЗУРОФ: Недићева рехабилитација увреда за жртве нациста

0
rep-zurof_620x0

Фото: Вечерње новости

Ловац на нацисте и директор центра „Симон Визентал“ из Израела Ефраим Зуроф оценио је да је покретање поступка рехабилитације председника спрске владе у време Другог светског рата Милана Недића срамно и страшно, јер је то покушај да се „опере“ улога оних који су учестововали у убијању Срба и уништавању Јевреја.

„Очигледно је да он не заслужује рехабилитацију и било какав корак у том смеру била би увреда за нацистичке жртве у Србији, као и за сећање на оне који су се храбро борили против нацистичког режима и жртвовали своје животе за слободу своје државе из јарма Трећег Рајха, најгеноциднијег режима у људској историји“, рекао је Зуроф за лист „Данас“ од уторка.

Он је навео да је за време Недићевог мандата убјено 300.000 Срба, укључујући и 80.000 у концентрационим логорима, а да је само у периоду од августа 1941. до маја 1942. године убијено 16.000 Јевреја.

Према његовим речима, међу убијеним Јеврејима била је и група од 1.150 јеврејских избеглица из Aустрије који су кренули ка Палестини, када су се насукали у Кладову, јер је Дунав почео да леди.

Он је рекао и да га вест о покретању поступка није изненадила, јер се уклапа се у тренутни образац „неоспораваног извртања Другог светског рата и Холокауста, који последњих година цвета у региону, а посебно у балтичким земљама и Мађарској“.

„Ови напори настоје да прераде историју из периода од 1939. до 1945. не би ли сакрили или барем умањили злочине локалних сарадника са нацистима и промовишући лажну једнакост између нацистичких и комунистичких злочина“, рекао је Зуроф.

Он је истакао да се Недићевој рехабилитацији треба успротивити свим легалним средствима, као и да је његова улога „као премијера квислиншког режима који је служио интересима Трећег Рајха“, довољан је разлог да се одбије рехабилитација.

Седам година након подношења захтева за рехебилитацију Милана Недића, 7. децембра почео је поступак пред Вишим судом у Београду.Подносиоци захтева за рехабилитацију су Српски либерални савет, Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима и породица Недић.

Милан Недић је био председник српске Владе у периоду нацистичке окупације. Земљу је напустио крајем 1945. године, али је убрзо ухапшен у Aустрији и враћен у Југославију. Недићу никада није суђено, а 4. фебруара 1946. године извршио је самоубиство скоком са прозора истражног затвора.

Извор: Бета