Прочитај ми чланак

„Лончар одлично радио; У државној болници мора да се плати операција код…“

0

СНС министарка здравља др Даница Грујичић је у промо интервјуу за режимске медије исхвалила претходног министра Златибора Лончара и најавила да ће и у државним болницама пацијенти морати да плате као у приватним клиникама ако желе одређеног лекара.

Очекивано, на конкретно питање новинара да ли ће се коначно забранити рад државним лекарима у приватним ординацијама и тиме стати на пут корупцији, одговорила је „не може све преко ноћи, морам да погледам закон“. Све законом уређене државе, чак и Албанија, забранили су да државни лекари раде приватно. Та забрана се односи и на друге професије и стручњаке који раде на буџету у државним институцијама.

– Увек сам била против тога, али то се не може урадити преко ноћи. Морам да проверим како стојимо законски, да ли можете да радите допунски рад у својој здравственој установи, то је нешто што треба дозволити. Ви можете по закону да одаберете свог породичног лекара, али не можете одредити ко ће вас у државној установи оперисати. Ако желите да вас оперише одређена особа, онда то морате да платите и има људи који то хоће (значи само богати који имају паре), али зашто би онда плаћали у приватној ако могу да плате у државној болници“, без стида и срама прича Дана.

Најавила је да ће наставити тамо где је Лончар стао (вероватно зато што је народ презадовољан какво му је здравство које плаћа), а од „промена“ је најавила постављање својих кадрова на буџет.

– Мислим да је министар Лончар одлично радио јер знам каква је ситуација била пре осам година у здравству (за време Вучића). Неко сам ко је подржао СНС у предизборној кампањи и управо сам због тога што су урадили и влада и министар за последњих осам година подржала јер знам с каквом сам апаратуром располагала пре осам година и шта сада имамо на располагању за лечење људи. Разлика је огромна (бивши Вучићев министар Ненад Поповић данас изјавио да се лечи у иностранству, народ у Србији кука да је све горе и горе у здравству). Све започете послове треба да приведемо крају (градња објеката преко тендера) и Клинички центар Србије и Клинички центар Војводине и Тиршову 2 и да почнемо изградњу и Института за онкологију и радиологију.

Нешто ћете сигурно мењати, пита новинар Курира Даницу.

– Вероватно ће бити некаквих кадровских промена у Министарству здравља. Нормално је да ја доведем свој тим (на буџет), шефа кабинета.

На питање да ли ће покушати да спречи одлив медицинара у иностранство, Грујичић је одгворила:

– То не зависи само од мене већ и од владе. Мислим да је влада у континуитету показала да има разумевања за здравствене раднике и нама континуирано расту плате (али ипак раде приватно). Можда не оним темпом који бисмо ми хтели, али морамо да схватимо где живимо!?!

У Вучићевој Србији живимо где се народу присилно отима од плате сваког месеца за здравствено осигурање у државним установама, а у пракси народ најчешће поново плаћа папрено скупе услуге приватним лабораторијама, лекарима, болницама за оно што је већ платио обавезним здравственим осигурањем.

Торлак увози бугарске вакцине за бебе!

„Пошто је „Торлак“ увезао бугарске вакцине (колико коштају, преко чије  приватне фирме су увежене), које су прошле све контроле и дају се свуда у свету, а које су паковане у две кутије, у једној је активна супстанца, у другој су вакцине. „Торлак“ је издао упутство како треба радити. Онај ко је издавао вакцине, дакле људска грешка, није погледао упутство, прича Даница у вези случаја беба вакцинисаних безбедним физиолошким раствором уместо „цивилизацијским тековинама“ у Народном фронту.

Даница је најавила пројекат „породични лекар, педијатар и стоматолог“, али тек за 10,15 година! А можда ни тад. Многи „магарци ће липсати до зелене траве“…

„Треба захтевати законске промене, то је процес и АКО заживи, очекујем да то буде за десетак-петнаестак година (?!) Одговоран здравствени систем подразумева јаку примарну здравствену заштиту, лекари данас немају времена све да прегледају (пацијенте из државних установа шаљу код приватника где раде паралелно) и то мора да се мења. Одговорност према пацијенту је јако битна!

Одговорност према послу и пацијенту имају високо моралне особе, а у неморалном друштву као што је наше се стиче искључиво страхом да ћеш да завршиш у затвору (уз трајни губитак лекарске лиценце) уколико убијеш и тешко оштетиш пацијента несавесним лечењем.