ЛАЖИ и манипулације јавним мњењем су, прије свега на Западу, постале основа политике а обавјештајне службе су традиционално највеће и највјештије фабрике лажи па се на њих политичари и изабрани представници народа све више ослањају па стварна власт практично постепено прелази у њихове руке.
Власти своје политичке празнине и историјске гријехе покушавају да сакрију иза „сазнања“ обавјештајних служби а у новије вријеме обавјештајци, чији је посао по дефиницији тајни, јавно одлазе у политичке мисије.
Једна од увјерљивих илустрација тог необичног процеса је и недавна посјета директора америчке Централне обавјештајне агенције (ЦИА) Вилијема Бернса Сарајеву, Београду и Приштини. И сви медији су преузимали америчку пропаганду формулу како је он дошао у „изненадну посету“.
Шта то значи „изненадну“?
Наравно, тиме се даје драматичан значај доласку првог америчког обавјештајца али зашто се преузима та манипуалтивна формулација?
Ако неко долази „изненадно“ – да ли то значи да је он редован посетилац а онда је нешто хитно? Или је то манипулација коју и већина српских медија досљедно слиједи.
Посјета Сарајеву је у тамошњим медијима добила велики публицитет а према објављеном – Бернс је са политичким лидерима Сарајева и члановима Предсједништва Босне и Херцеговине разговарао и о питањима државне имовине, мада није уобичајено да службеник владе разговара са изабраним представницима народа.
Један амерички званичник је медијима издвојио и да је, како је рекао, „разговарано о забрињавајућој сецесионистичкој реторици и дјеловању председника Републике Српске Милорада Додика и Владе Републике Српске“.
Посебно је занимљиво да се састао и са министром спољних послова БиХ Елмедином Конаковићем који је познат по својим везама са исламским екстремистима, али и криминалним круговима у Сарајеву.
Сличан публицитет је добила и Бернсова посјета Приштини.
Али, када је дошао у Београд није било толиког публицитета. Сем вијести о доласку, која је у ствари пренесена из других, америчких медија, није било ништа о његовом боравку у Београду. Поред власти Србије, изгледа да и Американци имају нешто да сакрију.
Медији блиски Америци у Београду су тврдили да је посјета Србији имала за циљ да упозори на оно што ради Бања Лука. Ти медији тврде и да је нови шеф БИА Владимир Орлић био недавно тајно у Вашингтону. Признаје се, међутим, да Балкан као такав није Америци приоритет али да Вашингтону није потребна нова ескалација проблема у том региону.
И у тим круговима се Бернсова посјета тумачи и као нека врста „дисциплиновања свих могућих актера“.
Другим речима, јасно је да је Бернсова посета изнад свега политичког карактера и да он, у преводу ЦИА и њена мрежа, умјесто политичких лидера Америке спроводе америчку политику у српским земљама.
Бернс је био само у српским земљама. Иако је неуобичајено да директор било које, па и америчке обавјештајне службе, долази у посјету другим земљама а камоли да се та посјета објави у новинама а ако је посјета и било – нису биле објављиване.