Прочитај ми чланак

Лето у Албанији: Одговори на питања која вас највише муче

0

Како је најбезбедније стићи до албанског приморја? Који су све документи потребни Србима? А зашто би неко уопште ишао тамо на летовање? То су само нека од питања с којима се српски туристи суочавају жељни мора, а непожељни на готово свим другим дестинацијама на којима су навикли да летују.

Летовање у Албанији се у актуелној сезони и актуелној ситуацији наметнуло као посебно атрактивна опција, али у тој нараслој популарности ове дестинације код многих је искрсла гомила питања од којих зависи да ли ће се упустити у ту авантуру или не. Па, ево одговора на најчешћа.

Зашто би неко из Србије уопште желео да иде у Албанију на море?

За почетак, зато што су нам због целог хаоса с пандемијом затворене границе Црне Горе и Грчке, у Хрватској је обавезан 14-дневни карантин, за Бугарску је неопходан негативан ПЦР тест не старији од 72 сата… А у Албанију можемо без проблема. Осим тога, албанско приморје тренутно се сматра правом “европском егзотиком”, са чистим и пространим плажама, тиркизним морем, нетакнутом природом, као и цене које су и до 50 одсто ниже у односу на Хрватску, Црну Гору или Грчку.

Тренутно је услед пандемије коронавируса и затварања граница појединих земаља региона за држављане Србије, до Албаније могуће доћи искључиво преко Косова. Постоји могућност транзита кроз Северну Македонију, али је због максималног трајања транзита у трајању од три сата и процедура које је неопходно испунити, путовање преко Косова једноставније и краће.

Који све документи су потребни за путовање преко Косова?

На Косово грађани са држављанством Србије тренутно могу да уђу искључиво уз личну карту. Пасоши на прелазима са Косовом нису од значаја и готово је извесно да ће вас службеници косовске полиције вратити са прелаза јер Косово пасоше Србије не признаје, што је уведено као мера реципроцитета због непризнавања исправа Косова од стране Србије. Уколико путујете са децом, важно је да знате да је за прелаз на Косово неопходно на увид предати извод из матичне књиге рођених са фотографијом детета. Овај документ не сме бити старији од годину дана. Што се тиче границе са Албанијом, ту вам је неопходан пасош. Такође, ако идете колима, за улазак у Албанију неопходан је зелени картон, док међународна возачка дозвола није потребна.

Може ли се аутобусом и како?

Директних аутобуских линија од Београда или Новог Сада до било ког града у Албанији нема, тако да је потребно отпутовати прво до Приштине, одакле иду аутобуси за готово све веће градове Албаније. Путовање од Београда до Приштине траје око 6 сати аутобусом, а цена повратне карте од Београда је између 20 и 30 евра, зависно од превозника. Цена повратне аутобуске карте од Приштине до градова албанског приморја је 15-20 евра. Имајте на уму да је на аутобуској станици у Приштини, као и у највећем делу градова на Косову, могуће плаћање искључиво у еврима.

Да, безбедно је, пише портал Албанија.рс. Више хиљада наших грађана само ове године летовало је у Албанији и вратило се са изузетно позитивним утисцима. Ниједан инцидент није забележен, а туристи се враћају с позитивним утисцима о пријатним и пристојним домаћинима.

Које су цене смештаја?

У хотелима је алл инцлусиве око 65 евра по особи на дан, али приватни смештај може да се нађе и за 15 евра по ноћењу. Преко боокинга се могу изнајмити и читави станови по ценама од 200 до 400 евра за 10 ноћења. Туристи који деле искуства и информације на Фацебоок страници посвећеној летовању у Албанији кажу да се јефтиније може наћи смештај на лицу места, а и да су домаћини отворени за ценкање.