Прочитај ми чланак

ЛЕТО ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА, да ли је ваш аутомобил спреман?

0

Початак јуна и прве праве летње температуре најавиле су сезону годишњих одмора и дугих путовања аутомобилом. Да ли сте сигурни да ће ваше возило без проблема обавити све задатке који га очекују током летњих месеци и врућина које нам предстоје?

За многе возаче летњи период доноси олакшање јер су услови за вожњу (видљивост, стање коловоза…) повољнији о оних који владају током зиме и раног пролећа. За неке друге, којима сметају врућина и гужве на путевима за време годишњих домора, лето је ноћна мора.

Ипак, и једни и други требало би да пре поласка на пут провере у каквом стању је њихов аутомобил. То што је на пример недавно прошао технички преглед и регистрацију није довољна гаранција да је спреман за дуже путовање.

Пре паковања свих ствари у пртљажник, саветујемо да извршите барем основну контролу кључних система на вашем возилу: гуме и притисак у њима (не заборавите да проверите и резервну гуму), ниво расхладне течности и течности у посуди за прање стакала, као и ниво уља у мотору.

Гуме

Од притиска у гумама зависи потрошња горива, перформансе аутомобила приликом наглих маневара избегавања других учесника у саобраћају, пешака, бициклиста. Од притиска у гумама зависи и дужина зауставног пута при наглом кочењу.

Податак о томе колики је препоручени притисак у пнеуматицима можете пронаћи у оригиналној књижици произвођача коју сте добили уз ваш аутомобил или на интернету. Такође, већина аутомобила има негде на себи налепницу са табелом у коју су унете одговарајуће вредности притиска у гумама. Ова налепница се најчешће налази са унутрашње стране возачевих врата или поклопца за гориво, унутар претинца испред сувозача или испод хаубе.

С обзиром да у току лета постоје знатне разлике у дневним и ноћним температурама, притисак у гумама и евентуално допумпавање требало би вршити ујутру када су ниже температуре.

Уколико вам је све ово превише компликовано, увек можете да свратите до оближњег вулканизера који ће уместо вас проверити притисак у гумама и по потреби их допумпати. Предност одласка код вулканизера је у томе што он уједно може да провери опште стање пнеуматика на вашем возилу у уочи неки евентуални недостатак који би могао да вас скупо кошта на дужем путовању.

Хладњак и расхладна течност

Температуре на којима возимо немилосрдне су па није лако ни нама ни машинама. Није пријатно када нешто крене наопако са вашим аутомобилом, па по несносној врућини останете беспомоћни поред пута.

Квар који се лети чешће догађа него у другим годишњим добима јесте “прокувавање” мотора. Сви смо бар једном поред пута приметили аутомоблие са подигнутим поклопцем мотора поред којих стоје видно незадовољни возачи. Последице прегревања мотора увек су озбиљне и сигурно ће скратити век мотору вашег аутомобила.

Постоји неколико ствари које возач може да предузме како му ауто не би прокувао током вожње, а основно је да повремено проверите ниво расхладне течности у преливном суду, који је увек на уочљивом месту испод хаубе.

Прво ћемо се фокусирати на хладњак аутомобила. Ако приметите на инструмент табли да је радна температура мотора повишена, замолите поузданог перача аутомобила да вам приликом следећег прања “испушкира” хладњак кроз његову маску. Веома је важно да притом подеси снагу компресора на минималне вредности како млаз не би оштетио осетљиво саће хладњака или поквасио делове у моторном простору којима вода не прија.

Бићете запањени количином прљавштине, трулог лишћа и мртвих буба које ће бити избачене из хладњака. Сав овај материјал смањује могућност хладњака да обавља своју функцију. Промена рада мотора мора бити видљива одмах.

Ако међутим приметите да се скала мерача температуре током вожње опасно приближава критичној (црвеној) зони, прва ствар коју можете да урадите је да (колико год то лудо звучало) укључите грејање кабине. Обавезно спустите све прозоре и покушајте да издржите док се температура мотора не спусти у оквире нормале.

Заустављање поред пута и гашење мотора такође нису решење када мотор почне да се прегрева. Угашен мотор остаје без хлађења па може да прокува чак и када је угашен.

У вашем сервису или у АМСС-у можете проверити и стање расхладне течности у хладњаку. Уколико је дуго нисте мењали, сада је добар тренутак.

Поред тога, саветујемо вас да повремено отворите хаубу и погледајте у каквом су стању црева која улазе и излазе из хладњака и из пумпе за расхладну течност. Проверите и спојеве црева са овим елементима. На њима се могу појавити пукотине кроз које ће расхладна течност напуштати систем, што ће временом довести до прегревања.

Кидање каиша који покреће пумпу расхладне течност, која даље помаже њено циркулисање око мотора, такође доводи до прегревања у року од неколико минута. Ако приликом “визуелног прегледа” не приметите да је каиш истрошен, његово пиштање током рада мотора биће вам јасан знак да посетите сервис.

Клима уређај и температура у путничкој кабини

Ако је ваш аутомобил пре вожње стајао дуже време на летњем сунцу, кабина ће бити преврућа да бисте започели безбедну и удобну вожњу. Прво што бисте у таквој ситуације требало да урадите јесте да отворите сва врата и да сачекате у хладовини, ван аутомобила, бар онолико колико имате стрпљења, да се кабина проветри.

Након, тога, ако имате клима-уређај, можете да га активирате и започнете вожњу. Вожња са укљученим клима-уређајем увелико олакшава боравак у аутомобилу током врућина. На вама је да одаберете начин рада и температуру која вам одговара.

И мада неки саветују да је оптимално подестити климу не температуру која је за 5 степени нижа од спољашње, то баш и није увек пријатно. Када је напољу рецимо преко 35 степени Целзијуса, то би значило да се возите на неугодиних 30 степени у кабини. Наравно, не треба ићи ни у другу крајност, па подешавати клима-уређај на најмању могућу температуру.

Најбоље је усмерити ваздих према бочним стаклима и према “небу” кабине тако да циркулише и да ствара пријатну атмосферу – здрав разум вам налаже да не усмеравате ледени ваздух директно према путницима док је вентилатор постављен на најјачи степен дувања.

Клима-уређај такође треба повремено и одржавати. Ако приметите да се из вентилационих отвора шире непријатни мириси, време је за третман чишћења. У каналима за вентилацију знају да се уселе гљивице, микроби и бактерије. Такође, никотин је велики непријатељ вентилационом систему, као и читавом ентеријеру сваког аутомобила.

Контролу климе би требало радити једном годишње, најбоље пред лето. Ефикасан начин да избегнете превремено сервисирање климе је да се сетите да је искључите неколико минута пре краја вожње. На тај начин смањујете количину влаге која ће се задржати у вентилационим водовима док је аутомобил паркиран – микроорганизми воле топла, влажна и мрачна места.

Ако током употребе климе приметите да се у кабини сакупља вода, разлог томе је највероватније зачепљена цев за одвод кондензације. То се у сервису рутински решава, али важно је да не одлажете одлазак тамо.

Период од уласка у аутомобил, до тренутка када се у њему стабилизује пријатна температура за вожњу може се скратити ако возило пре тога није било изложено директном сунцу. Ако немате гаражу, или не успете да се убаците у подземно паркиралиште неког од тржних центара, најпожељније место на којем током врелих летњих дана можете паркирати ваш аутомобил јесте дебела хладовина неког дрвета.

Са друге стране дрвеће ће неминовно запрљату ваше возило. Што се материје које са дрвета доспеју на спољашње површине аутомобил дуже оставе на немилост сунцу, теже ће их касније бити скинути, а може доћи и до оштећења лака. Ако са са тако запрљаним и улепљеним возилом затекнете усред изненадног поподневног летњег пљуска, брисачима ће бити јако тешко да обришу ветробран због лепљивог слоја који се налази између њих и стакла.

Зато је најбоље током лета с времена на време опрати спољашњост аутомобила, пре него што се сокови и смола са дрвета потпуно стврдну на његовој површини.

У ауту током летњих месеци увек треба имати штитник који спречава прегревање дела ентеријера, пре свега инструмент табле и управљача. Покривање ових делова унутрашњости свакако повољно утиче на њихову дуготрајност, а и неће вам се десити да због прегрејаног волана нисте у стању да га ухватите рукама и да нормално управљате аутомобилом кад кренете у вожњу.

Прање аутомобила и дубинско прање

Пре поласка на било који дужи пут, упутно је опрати аутомобил, како споља, тако и унутра.

Прање спољашњости омогућава вам да бољу видљивост током вожње јер се сунчеви зраци неће преламати кроз ситне честице прљавштине на ветробранском и другим стаклима, а свакако ћете се осећати угодније током дугих сати проведених на путу ако вам је кабина аутомобила чиста и мирисна.

Лето је идеално годишње доба и за дубинско унутрашње прање, јер се због високих температура седишта и унутрашње оплате брже суши, па ће ваш аутомобил брзо бити спреман за вожњу и нећете доћи у ситуацију да се услед предугог задржавања влаге у седиштима она током сушења убуђају.

Стога, ако је прошло доста времена откако је ваше возило било на дубинском прању или ако сте недавно купили полован аутомобил, ово је прави тренутак да га дубински оперете.

Последње припреме пред полазак на пут и савети за вожњу

Предлажемо да пуњење резервоара обавите пре поласка, најбоље дан раније, јер ћете тако скратити укупно време путовања.

Кад кренете аутомобилом у иностранство неопходно је и да знате шта је од опреме потребно имати у возилу. У већини околних земаља обавезна су укључена светла и током дана, флуоресцентни прслук, а пожељно је имати и противпожарни апарат.

Навике које сте можда стекли током вожње по нашим путевима, као што је невезивање сигурносног појаса или разговор мобилним телефоном без хандс-фрее додатка, најбоље је да заборавите пре поласка на пут у иностранство. Осим што је овакво понашање у вожњи небезбедно, примена закона о саобраћају у другим земљама често је много ригорознија, а казне знатно више и строже.

Пратите саобраћајну сигнализацију и поштујте саобраћајне прописе, а нарочито поведите рачуна о ограничењу брзине. Оно варира од земље до земље, али ако нисте сигурни колико је ограничење брзине на аутопуту у одређеној држави, најједноставније је да не прелазите 120 км/х. Да бисте избегли непотребно кажњавање, користите темпомат ако постоји у вашем аутомобилу.

Осим што ћете на дугачким деоницама на аутопуту смањити ниво замора, темпомат ће уместо вас контролисати којом се брзином крећете, па нећете доћи у ситуацију да је нехотице прекорачите.

У већини европских земаља камере за мерење брзине возила су регуларна појава. Њихово присуство обично је најављено саобраћајним знаком, а и многе навигације имају умеморисане њихове локације, па ће вас упозорити звучним сигналом да наилазите на камеру за прекорачење брзине.

Лето је период године када је на путевима знатно више бициклиста и мотоциклиста, па о њима треба повести посебну пажњу. Они су такође равноправни учесници у саобраћају, па им треба уступити првенство тамо где је то прописано. Посебно треба повести рачуна приликом наиласка на насељена места, где се уз пут често крећу и пешаци.

Њих је нарочито тешко уочити ако возите по мраку, али и током летњих дана када вам може засметати јака сунчева светлост. Због тога у насељеним местима обавезно успорите, прилагодите брзину и стриктно поштујте ограничење брзине. Тако ћете моћи да на време реагујете и зауставите возило ако за то буде потребе.

Пре поласка на пут саветујемо вам да испланирате руту којом ћете се возити помоћу неког од онлине планера путовања који су доступни на интернету, као што су Виа Мицхелин или Гоогле Мапс. У случају да ваш аутомобил није опремљен фабричким или неким другим навигационим уређајем, набавите штампано издање свеже ажуриране мапе путне мреже земље у коју путујете. Она вам може бити од користи и ако имате навигацију у возилу.

И најискуснијим и најбоље припремљеним возачима десиће се да понекад промаше скретање. У таквим ситуацијама треба бити смирен и остати хладне главе, јер нервирање само одмаже. После неколико километара увек ће се наће решење за повратак на прави пут, чак и ако се возите аутопутем.

За које год море да се одлучите овог лета, пут вас неминовно води преко границе. Пре поласка, информишите се код АМСС-а какво је стање и колико се чека на граничним прелазима и да ли на вашем путу постоји неки алтернативни гранични прелаз који је мање оптерећен.

Иако је некада, када је на путевима било мало аутомобила са килма-уређајима, важила пракса да се путује ноћу да би се избегле врућине, ствари су се у међувремену промениле. Уместо увече или током ноћи, на пут је најбоље кренути одморан, у раним јутарњим сатима. Онима који имају климу у својим возилима врућина неће превише сметати, а осталима ће значити да један део пута пређу током периода дана који је најсвежији.

У случају да немате клима-уређај, током најтоплијег дела дана најбоље је направити паузу и наставити пут касније поподне. Основно правило, као и код сваке друге дугачке вожње јесте – не журити. Жртвујте неколико сати годишњег одмора како бисте безбедно и без додатног стреса стигли на одредиште где ћете провести свој одмор.

С обзиром да се аутомобилом до најближег мора не може стићи за мање од 5-6 сати (у зависности од тога из ког дела Србије крећете), а пут у просеку може да траје и више од десетак сати, важно је с времена на време правити паузе и краће одморе.

Колико често ћете се заустављати индивидуална је ствар и зависи од многих фактора. На умор током вожње утичу услови и промет на путу, временске прилике, тежина деонице којом се крећете, какав и колико стар ауто возите, али и године старости и искуство возача. На саобраћајницама као што је пут ка црногорском приморју, због захтевне деонице и оптерећености пута препоручује се одмор на сваких 100 до 150 километара, док на аутопуту то може да буде и 200 км.

Ако сте из било ког разлога принуђени да зауставите аутомобил тик уз коловоз, будите опрезни када излазите из возила и обавезно навуците флуоресцентни прслук (који због тога и треба да држите у мабини, а не у пртљажнику), како би вас други возачи лакше уочили. У таквим ситуацијама посебно пазите на децу која обично тешко подносе дужа путовања и једва чекају да изјуре из аутомобила.

Пре поласка на пут припремите одговарајућу количину воде за пиће за све путнике у аутомобилу. Заштита од сунчевог зрачења током вожње код аутомобила новијих генерација прилично је добра захваљујући тонираним или делимично затамњеним стаклима. За оне који имају старија возила без овакве заштите, најбоље је да за бочна стакла набаве неку врсту полупрозирних рупичастих завесица и заклона који се могу наћи на тржишту а фиксирају се на стакло помоћу гумених вакуум држача.

Летњи годишњи одмор је за многе једина шанса да негде отпутују са породицом у току године и опусте се. Њему се радују сви чланови породице, а нарочито најмлађи који обожавају море. Сетите се само са каквим сте одушевљењем као деца дочекивали први поглед на море после дугог путовања.

Зато, пре поласка на пут, заборавите на све тензије и трзавице које имате у свакодневном животу и са собом понесите само добро расположење и позитивно размишљање. Срећан пут!