Прочитај ми чланак

Легија предложио свог „ратног друга” Момчила Перишића за сведока

0

Ulemek422(Бета)
Првооптужени Милорад Улемек Легија предложио је данас да на суђењу за побуну Јединице за специјалне операције пред Специјалним судом сведочи бивши потпредседник Владе Србије задужен за безбедност Момчило Перишић.

„Перишић би најбоље могао да сведочи о томе да ли је тим догађајем из 2001. године била угрожена безбедност земље и Владе Србије. Нисам га раније предлагао за сведока јер је био у Хашком трибуналу“, рекао је Улемек.

Улемек ни данас није изнео одбрану, јер му је, како тврди, угрожено право на одбрану и „нема много маневарског простора“, пошто са адвокатом у специјалном одељењу затвора Забела у Пожаревцу може да комуницира одвојен зидом од стакла са слушалицом у руци и то сат времена, па је тражио од Министарства правде и управе затвора промену затворског правилника.

„Једино ми је остало да бојкотујем процес, али сам од тога одустао јер хоћу да се утврди пуна истина у овом поступку који је покренут на извитоперен политички начин, а учествовањем у поступку хоћу и да олакшам позицију осталих оптужених“, рекао је Улемек.

Допис бивше главне тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте из 2001. године да се изузме
Улемек је суду предложио да се као доказ не изводи и да се из списа предмета изузме допис бивше главне тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте из 2001. године којим су од државних органа Србије затражени подаци о више војних и паравојних јединица, као и списак достављен уз тај допис.

„Не видим повезаност тог дописа са догађајем из оптужнице, осим ако тужилаштво не жели да нам импутира нешто што нема везе са нама“, рекао је Улемек.

Том захтеву се придружио и бранилац оптуженог Звездана Јовановића, адвокат Градимир Налић, који је навео да би допис Карле дел Понте требало изузети и јер га је као фотокопију доставио бивши заменик начелника Државне безбедности (ДБ) Зоран Мијатовић, кога одбрана сматра „непријатељским сведоком“.

Судија Владимир Вучинић рекао је да ће суд о предлозима одбране одлучити накнадно, током поступка и пошто се о томе изјасни заменик тужиоца за организовани криминал Димитрије Попић.

Обрана је тражила и одлагање суђења, али је Вучинић тај предлог одбио као неоснован и истакао да суд сматра да право на одбрану није угрожено ниједном оптуженом у том поступку.

У наставку данашњег суђења прочитани су писани докази.

goran-petrovic-vЗа четвртак заказао сведочење бившег начелника ДБ Горана Петровића
Раније је било најављено да би ове недеље на суђењу за побуну ЈСО могао да сведочи бивши министар унутрашњих послова Душан Михајловић, али је Вучинић рекао да је за четвртак заказао сведочење бившег начелника ДБ Горана Петровића, а за петак Мијатовића, чија је сведочења предложило Тужилаштво за организовани криминал.

Припадници касније расформиране Јединице за специјалне операције Улемек, Јовановић, Душко Маричић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Владимир Потић, Мићо Петраковић и Веселин Лечић оптужени су за оружану побуну новембра 2001. године.

Побуна ЈСО почела је 8. новембра 2001. године после хапшења браће Ненада и Предрага Бановића, оптужених пред Хашким трибуналом за ратне злочине у логору Кератерм.

ЈСО је блокирао део ауто пута Београд-Ниш код Сава центра у Београду у пуној ратној опреми демонстрирајући моћ захтевом за смењивање тадашњег министра унутрашњих послова Душана Михајловића, наводи се у оптужници.

Са слободе се бране сви оптужени осим Улемека и Јовановића, који издржавају казне од по 40 година затвора за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића, и оптуженог Маричића, осуђеног на 30 година за убиство бившег председника Председништва Србије Ивана Стамболића.