Прочитај ми чланак

Лаура Лунгароти: Од 1. јануара већи број миграната остајаће у Србији…

0

Лаура Лунгароти, шефица Међународне организације за миграције у БиХ и регионална координаторка те организације за Западни Балкан, рекла је да ће од 1. јануара већи број миграната остајати у Србији и БиХ јер неће моћи да иде даље.

Већина миграната на тзв. западнобалканској рути жели да уђе у Европску унију углавном из Босне и Херцеговине и Србије. Шта ће бити после 1. јануара са уласком Хрватске у шенгенски простор и доласком Фронтекса на границе са БиХ и Србијом?

„Када дође до промена политика и повећања контрола токова, то утиче на мигрантске токове… Мигранти се прилагођавају променљивој ситуацији… Тешко је предвидети шта ће се десити након 1. јануара, али свакако ћемо имати ситуацију где ћемо видети да ће већи број миграната остајати у Србији и БиХ јер неће моћи да иде даље. Власти Западног Балкана, власти у БиХ и Србији морају да промене начин управљања миграцијама, уводећи више решења – као што је повратак у земљу порекла миграната, обједињавање породице или кад имамо рањиве групе – онда хуманитарна решења и решења из транзитних земаља“, навела је гошћа Дана уживо.

Она каже да је више од 1000 миграната враћено у земљу порекла, уз подршку ове организације, јер нису испуњавали услове за останак. „То је једна од могућих мера које се могу ојачати, да би се смањило време боравка миграната у земљи“, казала је.

У последње време бележимо пораст броја регистрованих миграната по доласку у Србију и дуж такозване западнобалканске руте.

Од почетка године регистрован је повећан број долазака, конкретно у Србији је регистровано више од 100.000 лица од јануара до новембра и то је велики пораст у односу на претходну годину, каже Лаура Лунгароти, додајући да је дошло и до повећања броја кријумчарења миграната.

Србија покушава да хомогенизује политику и визни режим са ЕУ и то ће утицати на токове, наводи и оцењује да је ситуација под контролом. „Прихватни центри којима руководи Комесаријат за избеглице још увек има довољно капацитета за прихват избеглица и миграната и ситуација је под контролом, али велики је проток миграната“, констатује саговорница Н1. Међутим, како каже, то ставља систем под притисак што се тиче пружања заштите, хране и одеће. „Власти се прилагођавају овим токовима. Ми се, као међународна организација за миграције, трудимо да подржимо власти у Србији“, додала је.

Истиче да ће наставити да пружају подршку властима у Србији у складу са процесом евроинтеграција. Подржавамо њихову проактивну улогу у управљању миграцијама, закључила је Лаура Лунгароти.