Прочитај ми чланак

Крстић пролупао: Предлаже укидање друштвених мрежа

0

Маркетиншки стручњак Небојша Крстић предложио је данас да се друштвене мреже Твитер, Фејсбук и Јутјуб искључе у Србији за време ванредног стања како би се, како је навео, сузбила епидемија ширења панике и спречили њени потенцијално смротносни ефекти.

Крстић је у редовној колумни за Блиц, која је објављена у данашњем издању овог листа, написао да после проглашења ванредног стања треба размишљати о опасностима које су потенцијално веће од самог вируса, а то је пре свега паника.


“На интернету постоји, значи, добро организована група тзв. опинион макера који сипају отров, лажне вести и дезинформације 24/7”, написао је Крстић додајући да “ако се мора вршити дезинфекција простора у којима је инфекција, неопходно је извршити дератизацију јавног јавног простора од свих који свесно, намерно и организовано обмањују грађане и дестабилизују систем њихове здравствене заштите”.

“У акцији ‘Сабља’ било је ухапшено 11.000 људи. Било би довољно привести десетоструко мање, сада, у акцији ‘Дезинфекција и дератизација’.

Иако сам љубитељ друштвених мрежа, предлажем да се Твитер, Фејсбук и YТ искључе у Србији моментално – све док траје ванредно стање, а свестан да је то једини делотворан начин да се сузбије пандемија ширења панике и спрече њени потенцијално смротносни ефекти”, написао је Небојша Крстић у колумни за данашњи Блиц, а преноси Недељник.

Петровић Шкеро: Крстићев предлог је бесмислен

Потпуно је бесмислено тражити укидање друштвених мрежа, многи људи се само тако информишу, рекла је председница Центра за правосудна истраживања Вида Петровић Шкеро за Нова.рс као реакцију на предлог Небојше Крстића да се искључе друштвене мреже Твитер, Фејсбук и Јутјуб.

“Не треба укинути друштвене мреже, јавност мора бити обавештена, а знамо да се значајан број грађана информише управо на тај начин”, категорична је Петровић Шкеро.

Она додаје да је забрањено објављивати непроверене информације, али да за то постоје мере кажњавања.

“Сматрам, да су у овом тренутку, највеће узнемирење јавности направили политичари који су из дана у дан драстично мењали своје изјаве, узнемиравали јавност и негде доводили до страха, а негде су имали веома лагодно понашање говорећи да то није ништа и да можемо да путујемо у иностранство”, каже Петровић Шкеро.

Петровић Шкеро је мишљења да мера укидања друштвених медија не би била примерена и пропорционална зато што постоји могућност регулисања и давања налога да ће се строго кажњавати онај који објави неистиниту информацију.

“Требало би увести неку другу пропорционалну меру и казнити оног ко објави непроверену информацију и на тај начин регулисати узнемирење грађана а не да им се укине тај начин информисања”, закључила је Петровић Шкеро.