Прочитај ми чланак

Криволов у режији руководства „Карађорђева“

0

У ловишту Карађорђево недостају 864 комада дивљачи чија се вредност проценује на око 80 милиона динара, сазнаје “Блиц”.

Против руководства овог ловишта, које је у оквиру Војне установе Моровић, поднета је кривична пријава Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду у којој се терете да су одговорни за истребљење појединих врста дивљачи, међу њима и муфлона који су били бренд Карађорђева.

Инспекцијски надзор Покрајинског секретаријата, којим је утврђено да недостаје дивљач, урађен је током прошле године. Кривична пријава поднета је пред крај године у децембру против руководиоца ловишта Слободана Стојновића, који се сумњичи да је злоупотребио службени положај и дозволио незаконит лов, али и због несавесног рада, проневере и уништења заштићеног природног добра. Пријавом је обухваћен и мајор Драган Патаковић, заменик директора Војне установе Моровић због сумње да је прикривањем незаконитих радњи саучествовао у малверзацијама.

Како “Блиц” сазнаје, 864 животиње практично су нестале без трага јер у периоду пре надзора инспекције није пријављено ни угинуће нити рањавање. Извор “Блица” наводи да је до нестанка муфлона, разних врста јелена, срндаћа дошло због криволова, крађе, неконтролисаног лова, намерног пуштања дивљачи ван ограђеног дела, али и нереалног приказивања стања кроз администрацију.

– Међутим, организовани су и ловови који уопште нису евидентирани у књизи ловишта што је супротно Закону о ловству и дивљачи. Ловци су за малу накнаду у односу на праву вредност долазили до трофеја и дивљачи – каже извор “Блица”.

„Блиц“ је имао увид у записник о инспекцијском надзору у коме се наводи да је евидентирана разлика у броју одређених врста дивљачи по годинама од 2007. закључно са 2012. Констатовано је да недостаје 279 муфлонске дивљачи, 266 јелена лопатара, 97 европских јелена, 32 јелена белорепа, 77 срна и 113 дивљих свиња. Увидом у документацију види се да су због нетачног евидентирања стања на терену и пред лов неке од врста попут јелена лопатара угрожене до потпуног истребљења. Инспектор је констатовао да је приказивано нереално стање пред лов како би се повећао број планираног одстрела. Ништа боље нису прошли ни јелени белорепи којих иначе има најмање међу дивљачи. Пред лов 2009-2010. заведено је да их има 48 и да је одстрељен један. Међутим, у наредним сезонама није било одстрела, није пријављено угинуће, а на бројању за ловну сезону 2012-2013. има их 15, што значи да недостају 32 беловерап јелена.

 Инспектор је констатовао да је напревљена “огромна материјална штета за Војну установу Моровић и Министарство одбране што може једино да указује на криминалне радње”.

Као један од примера злоупотребе инспектор наводи и издавање дозвола за лов које се протежу на целу годину, али и претерано “организовање погонских ловова на дивље свиње, а да никада није приказано и наплаћено рањавање дивљачи”. Инспектор наводи у допису мајору Драгану Патаковићу и да су све разлике и недостаци настали у периоду, док је руководилац био Слободан Стојновић.

Саговорник “Блица” наводи да је један од модела и непријављивање угинућа како би се дозволила што већа квота одстрела, али и да се не пријављује одстрел, а потом долази до „трофеја“ тако што се то пријављује као угинуће.

Према проценама, истребљено је готово 80 одсто матичног фонда дивљачи.

(Блиц)