Прочитај ми чланак

Крај октобра сунчан, али долази нам погоршање времена

0

Метеоролог Ђорђе Ђурић наводи да ће крај октобра бити у знаку антицклона, стабилног и сунчаног времена, ујутро уз појаву мраза, а почетак новембра у знаку циклона, топлог, али и променљивог времена.

Србија и цело наше подручје, али и већи део Европе биће све до краја седмице под утицајем антициклона, поља веома повишеног ваздушног притиска, наводи метеоролог. Додаје да због такве ситуације, циклони и облачни и падавински системи са Атлантског океана и Средоземног мора неће моћи да продру унутар копна Европе и до наших предела.

Ђурић наводи да ће током среде и четвртка центар антициклона бити изнад области Алпа и нашег подручја, па ће ветар бити веома слаб, а са североистока се очекује прилив нешто хладније ваздушне масе. Јутра ће бити веома хладна, у многим пределима и магловита, а у многим пределима Србије очекује се и мраз. Током дана биће претежно сунчано. Минимална јутарња температура биће од -3 до 3 степена, а максимална током дана у среду од 11 до 15, а у четвртак од 12 до 16 степени, док ће у Београду бити до 14.

Под утицајем високог ваздушног притиска, сунчано и стабилно време очекује се и у петак и током викенда, истиче метеоролог на Фејсбуку.

Јутра, иако мало топлија у односу на претходне дане, биће и даље хладна, у појединим пределима уз мраз и маглу, али ће током дана бити топлије. Максимална температура у Србији у петак од 13 до 17, у Београду до 15 степени, а током викенда од 15 до 20, у Београду до 18.

Како ће се центар антициклона изместити североисточно од нашег подручја, поново се очекује појачање југоисточног ветра, у Поморављу, Подунављу, у Београду и у Војводину дуваће кошава умереног интензитета, наводи Ђурић.

Метеоролог каже да се на самом крају ове седмице очекује све јачи утицај циклона са севера Атлантика и северозапада Европе и очекује се пад ваздушног притиска у Србији и нашем подручју.

„Тај пад биће увод у промену и погоршање времена које се очекује почетком следеће седмице, када ће се преко севера Европе премештати циклон са севера Атлантика, а у склопу њега и фронтални поремећај, док ће на северном делу Јадрана доћи до формирања секундарног циклона. Ипак, још у понедељак током дана суво и релативно топло, уз температуре и до 20 степени, а како се очекују јака јужна струјања, очекује се додатни прилив топле ваздушне масе са југа и са Медитерана“, наводи Ђурић.

Уторак ће Србији донети облачно и нешто свежије време са кишом, али иако ће, како каже Ђурић, бити свежије, не очекује се знчајнији пад темпетратуре и она би била у паду за око 5-6 степени.

Иначе, ово погоршање времена са кишом биће пролазног и краткотрајног карактера, тако да према тренутним прогнозама средином следеће седмице поново топлије, тако да би током првих дана новембра услед циклонске активности са запада и са Атлантика, над нашем подручјем преовладавала јужна струјања, уз релативно топло време за почетак новембра, а темпетратуре би око 4. новембра поново биле око 20 степени, док би око 5. и 6. новембра дошло до захлађења са падавинама, а температуре би биле у паду за 5 до 7 степени и вратиле би се на неке просечне вредности за почетак новембра.

„С обзиром на то да је просек максималних температура за крај октобра од 14 до 18, а за почетка новембра од 11 до 15, видимо да ће температуре наредних дана бити углавном око просечних вредности, а током првих 5 дана новембра очекује се натпросечно топло време, а након 5. новембра максималне температуре би се вратиле на просечне вредности“, наводи Ђурић и додаје:

„Иначе, због утицаја антицклона, наредних дана ваздух ће широм Србије бити веома загађен, а у прилог томе ићи ће веома стабилно време, веома слаб ветар и висок ваздушни притисак, па ће се све загађујуће честице налазити у најнижим слојевима атмосфере, што је потпуно уобичајена ситуација током хладног дела године када се успостави актуелна синопштичка ситуација. Ваздух ће бити најзагађенији у низијама, котлинама и долинама, а нарочито у области већих урбаних средина и у близини индустријских постројења.“