Прочитај ми чланак

Краћи часови и померање распуста: Предлози за зиму без смрзавања у учионицама

0

Очекује нас тешка и енергетски неизвесна зима - свакодневно нас на то упозорава наш државни врх. То ће се одразити и на школе, па просветари и њихови синдикати већ сада предлажу мере и планове за зиму. Форум београдских гимназија предложио је Министарству просвете да се зимски распуст продужи и помери на другу половину јануара до половине фебруара, а саветује и скраћење часова за пет, односно 15 минута у најхладнијим данима. То би био један од могућих сценарија који треба да спречи смрзавање ђака у школама и учење под свећама.

Из Форума позивају Министарство просвете да се хитно размотри неколико могућности које би могле допринети смањењу потрошње енергената. Предлажу да се ревидирати Календар образовно-васпитног рада продужавањем зимског распуста и његовим померањем на другу половину јануара до половине фебруара уз мањи број дана пролећног распуста.

Просветари сматрају да би уштеди енергената допринело и скраћење трајања часова са 45 на 40 минута, чиме ће се скратити боравак деце у школама за укупно један сат и десет минута, као и скраћење трајања часова са 45 на 30 минута током најхладнијег периода године.

„Да нам не буду хладне учионице. План треба што пре направити. Средњошколци имају распуст прве две недеље јануара. Познато је да најјача зима почиње управо од половине јанура па до краја фебруара. Било би логичније да је распуст у фебруару, а не да после накнадно надокнађујемо те дане и померамо календар школске године. Ускршњи распуст би требало да буде смањен, а да зимски распуст буде дужи да би се уштедело и да би се избегле све неизвесности када почне зима. Чекамо и новог министра просвете, он би могао да обави те мање измене календара“, саветује Александар Марков из Форума београдских гимназија.

Штедња је већ почела

Захтев школама да направе план уштеде енергије стигао је од Министарства рударства и енергетике, преко ресорног Министарства просвете. У допису се наводе да установе одреде лица која ће се старати о смањењу потрошње енергије, да се припреми план мера штедње у висини од најмање 15 одсто на месечном нивоу, као и да се сви запослени обавесте о мерама и препорукама за штедњу.

Директор београдске Основне школе „Јосиф Панчић“ Милан Бајић каже да је његова школа већ почела да штеди.

„Имали смо наставничко веће на којем је већ речено да сијалице не морају да горе по цео дан. Људи, не морају у подне да буду упаљена светла на степеништу. Такође, бојлере смо већ ставили ‘на пола’“, објашњава Бајић.

Он се нада да зима неће бити претерано јака. Подсећа да већина школа у Београду има ПВЦ столарију, што ће допринети чувању енергије.

„Поштоваћемо све одлуке, ако буде потребе за смањењем часова, ако тако одлуче и саопште нам, тако ћемо и радити“.

Шта каже Министарство просвете?

„Министарство просвете, науке и технолошког развоја ће заједно са Министарством рударства и енергетике, пратити енергетску ситуацију и у складу са њом разматрати и предузимати системске мере (попут измена Школског календара) уколико буде било потребно, али је свакако важно да сагледамо могућност уштеда енергије и на нивоу појединачних установа“, наводе из Министарства просвете“, саопштило је ресорно министарство, а пренели су медији.