Прочитај ми чланак

КОРОНА НА СРПСКИ НАЧИН Отказ добио сваки четврти запослени у приватном сектору!

0

Током пандемије је без посла остао сваки четврти запослени у приватном сектору, процена је удружења Заштитник предузетника и привредника. Без посла нису остали само радници, већ и послодавци, пошто је Србија, у односу на 2019., остала без 25.000 предузетника.

„До таквих процена смо дошли укршатњем података, што званичних, што незваничних са терена. Ми смо имали негде око милион и по запослених у приватном сектору, а процењујемо да је током пандемије сваки четврти остао без посла“, каже за Нова.рс Милена Амон из удружења Заштитник предузетника и привредника.

Током пандемије поједине делатности су претрпеле жесток удар.

„То су оне угрожене делатности – угоститељство и организација догађаја, туризам је настрадао, играонице, перионице, хостели и мотели који нису били укључени у државну помоћ. Ти сектори нису били адекватно збринути и одатле је велики број радника изгубио посао“, објашњава Амон.

Саговорница наводи и да велики број радника на црно отежава да се дође до прецизне статистике.

„Имамо страшно велико црно тржиште, око 800.000 људи који није евидентирано нигде! То је оно што држава не решава. Рад на црно је у толиком обиму због високих намета. Радник који има бруто плату 50.000 динара, њему се не исплати да 18.000 оде на порезе и доприносе, ако он не може да преживи. Такви запослени бирају да раде у црној зони. Зато је потребно драстично умањити намете, како би цело црно тржиште прешло у легалне токове“, сматра наша саговорница.

Напомиње да ситуација није добра и да ће бити још отпуштања уколико се не престане са ограничењима у раду и ако не буде адекватне секторске помоћи.

„Многи привредници нису пристали на последњу државну помоћ од пола минималца, јер су условљени тиме да додатни период не смеју да отпуштају, а многи од њих то више не могу да издрже, поготово када причамо о угоститељству“, упозорава Амон.