Прочитај ми чланак

КОН: Размишљамо о ограничавању кретања грађана

0

Епидемиолог Предраг Кон рекао је да Кризни штаб озбиљно разматра ограничење кретања грађана током предстојећих празника.

“Позивају се људи на прославе и рођендане на друштвеним мрежама. То није појединачни случај, већ су у питању отворени позиви. То треба контролисати и санкционисати. Питање је да ли је то могуће котролисати. Зато морамо да размишљамо и о ограничењу кретања, а то задире у људска права и тражи правне оквире. Само инсистирање да се мере спроводе подразумева неке конкретне кораке”, рекао је Кон за ТВ Прва.

Кон је позвао на већу солидарност са лекарима и медицинским радницима.

“Ово је херојство медицинских радника. То су лудаци. Они воде паралелне животе. У једном је ратно стање, у другом је депресија. Морамо да нађемо баланс. За Црни петак смо видели колика је потреба да се побегне од стварности. Да ли су им стварно требале све те ствари? Нису. Хтели су да побегну од свега и купе нешто лепо себи. То видите и када лекари у болницама ките ковид јелке“, рекао је Кон.

Према његовим речима притисак у Београду је најизраженији, зато се Београђани лече у болницама у унутрашњости.

“Ми јесмо на граници издржљивости читавог здравственог система. Ако систем не функционише, онда и смртност расте. Уз две дилеме о броју мртвих, ми по питању смртности не бисмо смели да се осећамо толико лоше. По актуелним подацима, ми стојимо врло солидно. Имамо висок број тешких и средње тешких случајева. Али, тај број и даље расте, а све је већи притисак на интензивну негу. Број који видите на респиратору су они интубирани. Оних на кисеонику је још више. Ово може да се пореди само с ратним стањем. Природне катастрофе се решавају лакше за здравствени систем, јер је све обично на једном месту. Сада је захваћен читав свет, па, наравно, и Србија”, каже Кон.

На питање да ли је полицијски час једино решење за Нову годину, он одговара:

“Сада је свима јасно да смо претходним полицијским часом спасли велики број живота. Јасно нам је да искуство показује да је то најефетивнија мера. Нема ту дилеме. Ми и даље тражимо да се поштују мере, а то значи да нема окупљања више од пет људи. Медицински део штаба инсистира на спречавању окупљања. Ако то не функционише, онда држава мора да спроведе те мере. Мислим да сам јасан. Држава мора да реши тај проблем, јер се ту поставља питање људских права”, рекао је Кон.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић најавио је раније данас да ће Кризни штаб сутра донети нове мере, међу којима је обавезан ПЦР тест за све који улазе у Србију. Тест не би смео бити старији од 48 сати. Они који немају ПЦР тест мораће у карантин на 10 дана, рекао је Тиодоровић за РТС.