Прочитај ми чланак

КОМАДАНТ ЛОВАЧКЕ ЕСКАДРИЛЕ Интересовање младих за пилотски позив испод потребног

0

Командант 101. ловачке авијацијске ескадриле Војске Србије потпуковник Дејан Беда изјавио је да је интересовање младих за пилотски позив испод потребног и да би услови рада морали бити бољи да би се млади људи приволели да раде тако одговоран посао.

У интервјуу за магазин „Одбрана“, Беда је рекао да и даље има младих који имају жељу и мотив (да буду пилоти), али да треба да их буде много више како би могао да се искористи квалитет.

„Узмите за пример моју генерацију. Пре 30 година нас 2.400 здравствено способних конкурисало је за Ваздухопловну гимназију , а у класу је уписано око 150. На академију нас је отишло свега 35 а од тога је 11 завршило на авиону Миг-21. И то је била натпросечна генерација“, рекао је Беда.

Он је додао да су се правила тржишта пренела и на интересовање за пилотску професију, али да је вредност једног ваздухоплова изузетно велика и да нико нема права да спушта критеријуме који су прописани и праксом доказани.

Одговарајући на питање да ли просечна старост српских пилота може да представља проблем за ловачку авијацију, потпуковник Беда је рекао да је то реалност у којој се српска авијација нашла због вишегодишњег изостанка озбиљног улагања.

Он је, међутим, додао да је у тој ескадрили и пре сазнања да ће доћи до донације шест Мигова 29 из Русије почело да се ради на томе да се млађи кадар обучи за авион Миг-29, било преласком са авиона Миг-21 или преобуком пилота јуришне авијације.

Говорећи о руској донацији од шест ловачких авиона, командант 101. ловачке ескадриле је рекао да су у току припреме тих авиона за летење и да очекује да ће током године сви авиони ући у оперативну употребу.

Ескадрила на чијем је Беда челу је базирана на аеродрому Батајница, у саставу 204. ваздухопловне бригаде и у њој се налазе сви ловачки авиони Војске Србије типа Миг-21 и 29.

Осим 101. ескадриле, у тој бригади су и 252. школско-тренажна ескадрила, 138. транспортна ескадрила, 890. мешовита хеликоптерска ескадрила, 24. ваздухопловно-технички батаљон, 17. батаљон за обезбеђење аеродрома и 177. артиљеријско-ракетни дивизион за ПВО.