Прочитај ми чланак

Колико кошта вожња таксијем по Србији?

0

Цене такси услуга у Србији варирају од града до града. Тако у престоници само улазак у возило кошта 170 динара, док се у мањим местима полазак ни не наплаћује.

У међувремену, свет се одавно навикао на различите апликације путем којих корисници поручују возило, а таква пракса у Србији је засад позната само у Београду.

 

Како се крећу цене ове врсте превоза прочитајте у наставку.

Према решењу о најнижој цени по којој се обавља такси превоз, а које је усвојила градска власт 2014. године, цена за старт је 170 динара, док за вожњу цена варира од тарифа. Постоје три тарифе – за прву, дневну, цена је 65 динара по километру, за другу (од 22 до 6 часова) она износи 85 динара, а за трећу (примењује се ван обележених тачака градског подручја) износи 130 динара.

Нови Сад

И „српска Атина“ има јединствене цене на нивоу града. Тамо се за старт плаћа 85 динара, километар у првој тарифи кошта 52, у другој 66, а у трећој 98 динара.

Ниш

Нишлије за старт наплаћују више од новосадских колега, па цена износи 110 динара. Ипак, повољнији су у погледу наплате по километражи – за прву тарифу цена километра износи 40 динара, за другу 50 и за трећу 65 динара.

Мањи градови

Суботица практикује нешто другачији систем, подељен на две тарифе. Како су нам објаснили чланови тамошњих такси удружења, током прве је цена старта 95 динара, а километра 70 динара. У другој се стартује за 120 динара, а вози за 95 динара по километру. У Лесковцу старт кошта 80 динара, док се километар у првој тарифи наплаћује 55, у другој 60 динара. Јагодинци се могу похвалити јефтиним стартом који стоји 25 динара, док према речима таксиста, у првој тарифи вожња се наплаћује 80 динара по километру, у другој 90, у трећој 120 динара. Има, наравно и места које немају јединствену политику цена на нивоу јединице локалне самоуправе. Тако је, на пример, у Шапцу могуће налетети на удружења која ће вам такси услуге наплатити са урачунатим стартом од неколико десетина динара, док друга удружења то уопште неће наплаћивати, а цена по километру обично износи између 60 и 70 динара.

Шта је са осталим фирмама које нуде повезане услуге?

Фирме које нуде услуге коришћења апликација путем којих је могуће заказти вожњу засад су малобројне и послују само на територији престонице. Тако је у Београду позната апликација ЦарГо која пружа услугу иновативне помоћи на путу. Како су нам објаснили из ове компаније, та услуга доступна је искључиво члановима Удружења грађана ЦарГо, а апликација ЦарГо повезује чланове који пружају услугу, са онима који услугу користе. Сваки члан Удружења ЦарГо може унапред да зна цену коришћења услуге, тако што је сама апликација обрачунава, без скривених, додатних трошкова.

Уз то, београдским улицама саобраћају и возила компаније Yандеx. Како се наводи на њиховом сајту, слично такстистима и они наплаћују старт 170 динара. Цена вожње по граду, додаје се, не може бити већа од 85 динара, а ван града не већа од 130 динара, што такође улази у оквире којима се руководе и престоничка такси удружења.

Путем апликације, грађане је превозила и компанија Цаммео, али је она током ове године престала са пословањем у Србији.

Системи превоза ван Србије

Светски познат Убер цену одређује на сличан начин као ЦарГо, а на листи земаља у којима послује нашла се и Хрватска. Сервис нуди различите типове возила, у зависности од броја људи и степена луксуза који се тражи. Комшије се могу похвалити и компанијом Болт, преко чије онлајн презентације се можете пријавити и као возач и као онај који жели да се вози. Такође, као вредан помена истиче се светски бренд Лyфт,где се такође, сем поручивања вожње, можете ангажовати и као возач, а компанија нуди и изнајмљивање возила.