Прочитај ми чланак

Колике су шансе за новим узбуњивачем? Трећина не би пријавила корупцију

0

Београдски глас (Бета) – Број грађана Србије који не би пријавили корупцију због страха од последица и неповерења у надлежне институције значајно је порастао у односу на претходну годину, показују објављени резултати истраживања „Јавно мњење и корупција“ које је спровела Посматрачка мисија ЦРТА.

Истраживање је показало да 97,5 одсто испитаника сматра да је корупција штетна за друштво, али и да би тек нешто више од 69 одсто њих пријавило корупцију.

 

У односу на истраживање из претходне године, за 15 одсто је већи број оних који сматрају да су и надлежни корумпирани, а 12 одсто је више оних који се плаше последица пријављивања.

„Примање новца или услуга у замену за глас на изборима, грађани Србије виде као најнеприхватљивији вид корупције. Осуда према куповини гласова расте – за 95 одсто испитаника је такво понашање сада потпуно или углавном неприхватљиво, у односу на 93,6 одсто оних који су такав став имали претходне године“, саопштено је из Посматрачке мисије ЦРТА.

Истраживање спроведено током новембра је показало и да грађани Србије најмање осудјују корупцију у случајевима као што је уписивање детета у вртић и чашћење лекара за успешно изведену интервенцију.