Завшетак школске године у марту би можда био најправеднији резултат оног што се дешава претходних неколико месеци у систему образовања, изјавио је за Н1 Душан Кокот, председник Независног синдиката просветних радника Србије.
„Тренутно стање у систему образовања би се могало најлакше рећи да је – расуло. У том расулу постоји огроман број наших колега који је већ четири недеље у обустави рада. Асоцијације и неформална удружења школа су механизми повезивања, а разлог је што се добар део тих школа налазио у чланству такозваних репрезентативних синдиката који су их издали“, рекао је Кокот.
Он је навео да је свако повезивање добро, као и да се дешавају „тектонске промене“.
„Јуче су родитељи у Новом Саду предали петицију, односно захтев за завршетком наставне године. Неких 2.000 родитеља је то потписало. Моје мишљење је да би то било једино исправно решење. Данас у Војводини је огроман број школа у обустави, у Београду се тај број повећава па смањује, а после оваквих позива (на потпуну обуставу 13. и 14. фебруара) се значајно подигне тај број. У Западној Србији имамо потпуну обуставу рада већ двадесет радних дана“, навео је Кокот.
Истакао је да још увек постоји простор да се ствари нормализују. „Још нисмо прешли ту црвену границу када ствари одлазе предалеко, са друге стране видимо да власт игрноше дешавања у институцијама образовања“, додао је.
Завршетак наставне године је, према његовим речима, можда и најбоље решење, и да се ученицима закључе оцене са полугодишта.
Кокот тврди да постоји начин да се то изведе и да нико не буде оштећен, прецизирајући да би јасну слику могли да имамо већ у марту.
„Имали смо бомбардовање, па смо завршивали наставну годину у марту. Можда ће бити најправеднији резултат оног што се дешава претходних неколико месеци у систему образовања“, поручио је он.
Навео је да ако власт не буде раговала на захтеве студената, да ће „оваква ситуација – потрајати“.
„Ми видимо са једне стране да власт притисцима покушава да врати ствари у нормалу, то се неће десити колико год се упињали и трудили. Претили су нам – од председника државе и владе отказима, па смо остали исправљене кичме. Претили су нам умањењем зарада, и то смо игнорисали. Шта очекују да ће се десити наставком претњи? Они очекују да попустимо“, рекао је Кокот.
Додао је да просветни радници имају и личну одговорност. „Сваки просветни радник који је већ месец и више у обустави рада зна зашто то ради. Зна да систем образовања не може да фунцкционише у друштву које је у потпуном расулу “, рекао је Кокот.
Истакао је и да „нема система, већ односа газде према поданицима“. „Ја сам вам дао, ја ћу вам и узети – тај начин комуникације прави већи проблем од свих других притисака. Власт мора да схвати да не може тако да комуницира, ако жели да умањи зараде нека то и ураде. Умањите, али ми задржавамо сва права да судским путем остваримо све што је у складу са законом“, казао је.
Подсетио је и да су просветари у обустави рада, а не у штрајку.