Прочитај ми чланак

Које су маске ефикасне у случају загађења ваздуха и где их купити? (ВИДЕО)

0

У већини апотека у Србији данас је било немогуће купити маске које су предвиђене као заштита од загађености ваздуха, која је већ данима у неколико градова у земљи изнад просека.

Имају, како кажу, само хируршке маске које коштају 20 динара по комаду, али упозоравају да оне нису ефикасне у случају када је ваздух у граду прекомерно загађен, иако их људи купују и у те сврхе.

У појединим државним апотекама Београд наводе да су послали захтев за набавку због великог интересовања грађана, али да немају информацију о томе кад ће добити, ни колико ће да коштају.

Проверајући у својим системима, у дежурним апотекама напомињу да маски против аерозагађења нема на стању ни у једној од апотека, али да због велике потражње очекују да ће их ускоро бити.

„Проблем је до добављача. Ми поручујемо, постоји потражња али их тренутно нема. Доступне су само хируршке маске“, истичу у једној од великих државних апотека.

С друге стране, у појединим приватним апотекама ретко се могу наћи и респираторне маске са активним угљем за децу и одрасле, са степеном заштите А класе. Апотекари кажу да Београђани доста купују ове маске последњих дана и да су сада на акцији по цени од 650 динара. Користе се, како објашњавају, док се филтер не запрља.

Алерголог и пулмолог из Универзитетске дечје клинике Тиршова Бранимир Несторовић каже за портал Данаса да маске хируршког типа нису нимало ефикасне, а да су од извесне користи такозване микропорне маске.

„Оне су доста неудобне за ношење, јер пријањају уз лице, тешко се дише кроз њих. Садрже мале отворе и требало би да филтрирају до 95 одсто честица преко 0,3 микрона. Али, ово је само у случају да је веома тесно припијена уз лице. Посебно је популарна маска Н95 у САД. Овакве маске не филтрирају гасове, за то постоје додаци са активним угљем (онда су маске веома неудобне)“, објашњава доктор Несторовић.

Према његовим речима, гасовите материје, какве су сумпор оксид и азот моноксид, главни су узрок оштећења дисајних органма, а имају и ресорптивно дејство – апсорбују се преко коже, одлазећи у крвоток.

Једно истраживање ефикасности маски, додаје Несторовић, извршено у Шкотској 2019. показује да већина пропушта до 68 одсто честица.

„Проблем је што маске на почетку дана добро пријањају уз лице, али током кретања, знојења или активности се филтарциона способност стално смањује. Најбоиље је ограничити боравак напољу у периодима дана са највишим нивоом аерозагађења – ујутру и увече. Уколико боравите у затвореним просторијама можете користити пречишћиваче ваздуха са филтером ситних честица (ХЕПА или ЕПА филтери од стаклених влакана, који филтрирају честице до 0,3 микрона преко 99,97 одсто)“, оцењује Несторовић.

Он додаје да је препоручљиво да у колима у шпицевима треба искључити убацивање ваздуха и укључити рециркулацију, јер је концентрација штетних честица чак два пута већа од спољашње.

На тржишту Србије купцима су доступне углавном маске за једнократну употребу, које се користе као заштита на раду и то махом преко онлајн шопова. Њихова цена варира у зависности од модела и тога да ли има вентил за кисеоник или не. Цене се крећу од 100 до 1.000 динара, међутим, нигде се не наводи да ове маске штите од аерозагађења.

Са друге стране, маске које штите од ПМ честица, различитих модела и дезена, могуће је купити преко страних онлајн портала за продају, и коштају између 20 фунти (2.700 динара) и 70 америчких долара (око 7.400 динара).

На прсте једне руке могу се набројати портали преко којих је овакве маске могуће купити у Србији, а њихова цена се креће око 800 динара, плус трошкови доставе. У опису производа наводи се да је ова маска врхунска заштита за честице ПМ 2,5 од загађења ваздуха које укључују елементе сагоревања, органска једињења, метале итд. (100 пута тањи од људске длаке), полена, смога, издувне гасове из аутомобила, прашине и других микроскопских загађивача у ваздуху, као и да вентил за издах олакшава излазак влаге и ЦО2 из унутрашњости маске.

На питање зашто је цена од 1.500 динара преполовљена, на једном од домаћих портала наводе да је основни разлог то што им добављач односно произвођач из Турске не доставља робу у оригиналном паковању, па из тог разлога производ испоручују у кеси.

Додају, да су се, срећом припремили, да имају довољно залиха, али и да влада велико интересовање међу потрошачима.

Рок испоруке је два до три дана, а могу да се користе отприлике годину, до две.

Међутим, специјалиста за плућне болести докторка Татјана Радосављевић наводи за портал Данаса да су се преко интернета појавиле маске од полиестера које нису регистроване у Агенцији за лекове и медицинска средства, нити су тестиране.

„Оне нас не штите од ПМ 2.5 честица у ваздуху. Праве Нано маске су регистроване још 2003. године када је био птичији грип, али их нема у апотекама. Оне су пријатне за ношење, направљене су од тканине и имају филтере. Пацијенти са плућним болестима отежано дишу са маскама од полиестера. Они добро знају шта је глад за ваздухом. Препоручујем осетљивим групама, деци, трудницама, старима, да не излазе напоље, јер је ваздух унутра често чистији, објашњава Радосављевић.

Након неколико дана узастопно повећане загађености ваздуха у Београду, прогноза портала АирВисуал указује да ће наредна три дана у престоници Србији бити квалитет ваздуха на задовољавајућем нивоу, али да се ново веће загађење очекује после 19. јануара.

Како је у Сарајеву?

У Сарајеву где је пре неколико дана проглашено ванредно стање због загађености ваздуха, наши саговорници кажу да људи не носе довољно заштитне маске, а да је један од разлога то што многи не знају у којим радњама могу да се купе маске које имају заиста ефекта. У престоници Босне и Херцеговине сертификоване маске коштају између пет и 60 евра.