Прочитај ми чланак

Ко су судије које су преиначиле одлуку о притвору Јешићу и Бачулову

0

Некадашњем потпредседнику Владе Војводине Горана Јешића и градском одборнику Миши Бачулову преиначене су првобитне одлуке, и одређен им је притвор до 30 дана. Одлуку о притвора Јешићу и Бачулову донело је исто трочлано судско веће Основног суда у Новом Саду. Одлука је донета већином гласова - двоје судија је било за, а један против, каже један од бранилаца окривљених.

Подсетимо, Јешич и Бачулов ухапшени су 5. новембра током протеста у Новом Саду поводом погибије 14 људи на Железничкој станици у том граду. Два дана касније, 7. новембра пуштени су из притвора, да би, дан касније, у петак 8. новембра за када је била најављена блокада Варадинског моста, обојица били поново приведени, на основу решења о одређивању притвора и налазе се у затвору у новосадском насељу Клиса.

Јешићев бранилац адвокат Владимир Бељански рекао је за Н1 да је одлуку о одређивању притвора донело трочлано судско веће које чине Снежана Орловић, Данијела Вемић и Драган Мутибарић.

Наводи да браниоци не знају ко је како гласао јер записник о гласању није јаван.

„Разлози за доношење овакве одлуке нису у складу са Закоником о кривичном поступку, нити са околностима које постоје у предмету. Суд је потпуно занемарио чињеницу да постоји снимак, и то не само снимак догађаја, већ и да је телевизија Н1 уживо преносила па је тај снимак свима доступан – и суду и тужилаштву“, навео је Бељански.

Како је казао, испитивање сведока је, на околности које се могу утврдити веродостојније са снимка него из исказа сведока, неприхватљиво и не садржи разлоге предвиђене ЗКП.

Јешићу је, како истиче, притвор одређен због опасности да ће да понови кривично дело. Тај разлог постоји за особе које су повратници, које су извршиле слична кривична дела, више пута осуђиване, или вршиле кривична дела у више наврата.

„Код некога као што је Горан Јешич, бивши потпредседник Владе Војводине, јавна личност, породичан човек, без икаквих осуда и поступака у кривичном смислу, одређивање притвора је неприхватљиво по овом основу“, истиче Бељански.

Каже да не види правне и законске разлоге за одређивање притвора.

„Тако да разлоге треба тражити на некој другој страни, а не у оквиру разлога. Који су то разлози ја само могу да нагађам, али о томе треба јавност да суди и треба да сачекамо одлуку о жалби“, наводи Бељански.

У истом затвору се налази и новосадски одборник Миша Бачулов.

Њему је након пуштања из притвора у ком је био од 5. новембра, био одређен кућни притвор, али та одлука као и у случају Јешића преиначена.

Браниоци Јешича и Бачулова најавили су подношење жалби на ову одлуку. О жалби ће одлучивати Виши суд у Новом Саду.