Прочитај ми чланак

Ко контролише намирнице и повлачи производе из радњи у Србији

0

Ветеринарска служба открила је на граничном прелазу Гостун пошиљку замрзнутог ослића, тешку 27,5 тона из Шпаније, небезбедног за употребу. Недавно су из продаје повучени неисправни сладоледи.

Смрзнути ослић из Шпаније, у коме је Управа за ветерину открила паразите, није стигао до потрошача у Србији, а информација о томе и упозорење одмах су прослеђени Систему за брзо обавештавање свих земаља у Европи, пише РТС.

Преко истог система и ми смо прошле недеље обавештени да из продавница и магацина треба да се повуче неисправан сладолед.

„У петак после подне, проследили смо РАСФ-у обавештење да смо у ослићу пронашли паразита. Они су нам одмах одговорили да ће обавестити Шпанце о томе. Цео контингент, осносно пошиљке које су пристигле у Србију налазе се у складиштима и блокиране су. Највероватније ће бити враћене или поништене“, каже Емина Милакара, директорка Управе за ветерину Министарства пољопривреде.

Овај систем брзог обавештавања Европске уније упозорава о сваком ризику, чак и потенцијалном, везаном за храну. Обавештења стижу електронском поштом.

„Добијамо информацију о ризику или потенцијалном ризику о увознику, субјекту који је извезао или увезао робу. Углавном добијамо и листу дистрибуције, тако да тачно знамо где је одређена пошиљка завршила. Након добијања такве информације одмах се надлежној инспекцији прослеђује и онда иде поступак или опозива или уништења“, објашњава Тамара Бошковић, начелница Одељења за ветеринарско јавно здравство.

Неисправност се углавном односи на одређену серију, па је важно, кажу стручњаци, пратити такозвани лот број.

„То је једна пошиљка која се сматра да је произведена под истим условима, на исти начин и у исто време. Лот број, у зависности од врсте производа, може да буде нешто што је рађено у току дана, у току више дана, може да буде датум производње или рок трајања или може да буде читав један контингент“, каже Бошковићева.

Објашњава да када се каже да се „опозива лот“ да се онда опозива цела количина.

Осим прехрамбених производа, са рафова се повлаче и делови намештаја, посуђе, играчке, електрични уређаји.

„Уколико производ током свог животног века покаже још неки недостатак, који у већој мери може да угрози здравље и безбедност производа, онда се такав производ повлачи са тржишта, врши се објава од стране Министарства – преко сајта НЕПРО, преко средстава јавног информисања, на продајним местима у циљу склањања тог производа са тржишта“, истиче Мирјана Станчић из Националне контакт тачке за брзу размену информација о опасним производима.

Производ се може вратити на тржише тек када се недостатак отклони. На сајту НЕПРО од почетка године нашло се 48 производа.