Прочитај ми чланак

КИШНИ ДАНИ УСРЕД ЛЕТА: Да ли су над Србијом Путинови облаци?

0

Кишу која данима непрекидно пада у Србији корисници друштвених мрежа довели су у везу са Светским првенством у фудбалу у Русији. Многи тврде да је Русија користец́и системе за терање облака, како киша не би правила проблеме на утакмицама, наводно, отерала лето са Балкана.

Одговор на питање да ли је Владимир Путин заиста „покренуо руски ХААРП“ да би изнад Москве, Калињинграда, Самаре и других градова у којима се одржава Мундијал током утакмица сијало сунце, Спутњик је потражио од стручњака Центра за временску прогнозу „Фобос“, потпуковника Ратног ваздухопловства Русије, Евгенија Тишковеца.

„Облаке нису растеривали, разбијали изнад градова домац́ина Светског првенства у фудбалу. Наша метеоролошка служба прати ситуацију током свих 24 сата, радимо прогнозе за телевизијску куц́у ‘Росија 24’ и са стопостотном сигурношц́у тврдим – није било разбијања облака. Метеоролошке прилике врло пажљиво пратимо и анализирамо. Дакле, понављам, није било растеривања облака, нити модификације временских прилика, све се одвија у оквирима природних околности“, изјавио је руски војни метеоролог.

Оне који мисле да је Русија покварила време на Балкану овај стручњак подсец́а да је у јуну температура у Београду била за 1,2 степена виша од дугогодишњег просека. Важно је рец́и да је током јуна у Србији пало само 11 одсто кише од укупне месечне норме за тај месец, подсец́а Тишковец.

„Дакле, време је било топлије и ‘сувље’ него што је обично у јуну. Рец́и да је у Србији ово лето хладно није сасвим коректно ако гледамо научне податке и просек за ово доба године. Што се тиче почетка јула, прве декаде овог месеца, засад је време за свега један степен хладније од просека, а пало је до сада такође 11 одсто од предвиђене месечне норме кише“, каже он.

Међутим, не буне се само Срби због лошег времена током Мундијала. Временске прилике су другачије него ранијих година и у Великој Британији, па Британци подсец́ају да није тајна да се у Москви пред параду на Дан победе растерују облаци, да Москва не крије да управља временским приликама.

Саговорник Спутњика каже да „разбијање“ облака није нешто што се може увек успешно извести. Ако се ради о моц́ном фронталном циклону, можете подиц́и целу авијацију и Русије и НАТО-а у ваздух, учинак ц́е бити неизвестан и чак се може десити да дође до обрнутог ефекта, каже он.

„Људи који се апсолутно не разумеју у метеорологију и климатологију могу да оптужују Русију за модифицирање временских прилика. Али ваздушни фронтови се крец́у са Атлантика ка Русији, односно са севера, са запада, повремено Медитерана или чак, мада веома ретко, са Балкана. Ми их називамо ‘страшни Балканци’, јер нам доносе обилне падавине. Као официр у пензији одговорно тврдим да Русија не може да утиче на временске прилике у Великој Британији, чак и ако то силно пожелимо“, каже уз осмех Тишковец.

Он додаје да би промена времена у Србији и Британији била могуц́а само ако би Русија подигла сву војну авијацију и даноноц́но разбијала облаке или „сејала“ реагенсе који би изазвали падавине, провоцирајуц́и нешто попут онога што су Американци својевремено радили над Вијетнамом и Корејом, али да је тако нешто беспотребно, јер сунце је углавном на страни фудбалера и гледалаца.

Евгениј Тишковец подсец́а да је кише током Мундијала било и у Русији. Уосталом, то могу да посведоче и наши навијачи и фудбалери који су се покисли вратили са Светског првенства.

Ни климатолог Александар Самсонов такође не верује да је војска разбијала облаке. Он сматра да је Русија на овом пољу лидерство препустила другој моц́ној сили – Кини, која је, према његовим речима „апсолутни лидер када говоримо о модификацији времена и управљању кишама“.

„То управо можемо видети на Тибету, где се огромне количине реагенса лансирају путем специјалне апаратуре, и то локално веома утиче на количине падавина. Кина планира да на тај начин снабде водом милионе хектара земљишта. То што Русија повремено ‘разбија’ облаке, то је кап у мору наспрам онога што ради Кина. Па чак и то што ради Кина, за сада не може да утиче на глобалу климу“, каже Самсонов.

У Кини се следец́е године одржава Светско првенство, срец́ом, у кошарци, па ц́е теоретичари завере за евентуалне обилне падавине почетком септембра 2019. морати да оптуже неку трец́у силу, закључује Спутњик.