Прочитај ми чланак

Кирије отишле у небо а њима је најтеже да нађу стан – чак и кад паре нису проблем

0

Подаци са једног од водећих сајтова за продају и издавање некретнине говоре да свега 10 одсто од целокупне понуде станова има "pet friendly" ставку.

„Тражим стан“, постала је реченица која можда у најкраћем описује тренутно стање на тржишту некретнина. Са једне стране изговарају је они који су остали без крова над главом јер им је станодавац повисио кирију до немогућности да је покрију висином плате. С друге стране је изговарају многобројни држављани Русије и Украјине који су у протеклом периоду дошли у нашу земљу, а ово је реченица коју можда прву науче, али је најскупље плате. Ипак, постоји и трећа категорија која донекле спаја прве две у чињеници да не може да нађе свој „квадрат мира“. Реч је о власницима кућних љубимаца.

Станови са „pet friendly“ ставком су на домаћем тржишту некретнина веома ретки. Власници љубимаца који трагају за станом у највећем броју случајева одмах нагласе да имају пса или мачку, па чак и неког ситнијег љубимца. С друге стране чак и да неки станодавац одлучи да прихвата станаре са кућним љубимцем, мала је вероватноћа да ће то желети да истакне. Управо супротно, пре ће се догодити да станодавац одмах истакне у агенцији за некретнине која посредује да не жели станара са љубимцем.

То је за „Блиц“ потврдио и агент за продају и изнајмљивање некретнина једне познате новосадске агенције. Како је навео, све је више особа које су у потрази за станом, а имају пса или мачку, па се узрочно-последично све чешће дешава и да станодавци наглашавају да не желе такве станаре.

„Закуподавци у жељи да зараде што више новца од изнајмљивања опремају станове новим стварима а плаше се да оне не буду уништене па неће да ризикују. Обично не хају за те мале кућне љубимце попут рибице, корњаче, папагаја, леминга, хрчка… Претпоставка је да мисле да такви љубимци не могу да нашкоде намештају и не остављају непријатан мирис пошто и сами имају своје кућице (акваријум, тераријум…). Највећи проблем закуподавцима су пси и мачке“, наводи агент за некретнине.

Такво стање потврђују и Фејсбук групе које се баве „pet friendly“ становима за издавање. Како се може видети у препискама које се објављују, ове групе највише чине особе које траже стан, а врло ретко оне које га оглашавају.

Тако је једна студенткиња написала како је принуђена да поново пише у исту групу, јер месецима не може да нађе стан за свог пса и себе.

„Неко ће помислити ‘ова се стално сели па објављује’, али у ствари месецима уназад не могу да нађем стан за моју малу Лолу и мене. Студент сам енглеског језика, моји родитељи су одговорни за плаћање, обоје запослени. Не кажем да станова нема, али ми некако сваки измакне, као да немам среће. Дакле, потребан ми је пет фриендлy, намештена гарсоњера са веш машином. Локација ми стварно није битна, док негде у близини има аутобуска станица, од 1.12, моји родитељи су спремни да издвоје 150-170евра за кирију+рачуни. П.С. С поносом могу да говорим о васпитању свог пса, не обавља ништа унутра, не борави на намештају, и пошто је yоуркие, не лиња се и спада у хипоалергенске расе“, написала је студенткиња енглеског и додала да се нада да ће овај пут имати више среће.

У истој групи могу се видети и објаве руских држављана који су такође у потрази за станом, а имају пса или мачку.

„Потребан стан за дугорочно издавање у Новом Саду. Живећу, моја девојка и мали пас (француски булдог). Булдог стар 10 месеци, обучен у тоалет. Девојка и пас стижу у Нови Сад за неких пар месеци. већ сам овде. Радим на даљину као грађевински инжењер. Девојка ради на даљину као продавац“, написао је један младић из Русије.

Били грађани из других земаља или не, сви каче фотографије својих кућних љубимаца, са напоменом да су навикли на живот у стану, те да знају како да се понашају у њему. Колико је потрага за станом тешка, говори и једна објава која је наишла на велики број коментара.

„Ја стварно не разумем да је толико тешко наћи пристојан стан који је pet friendly! Значи најнормалнији стан за живот, са свим техничким уређајима, чист, са интернетом… Могу да разумем власнике нових и реновираних станова, али ви са прљавим зидовима и намештајем из ’72: срам вас било…битно да тражите депозит. Људи, па већина паса који живе у стану вам неће направити никакав неред. Они су научени на живот у стану. Ако и видите длаке, ви реците ајде напоље и ћао. Имате депозит, намештај на дубинско и крај приче. И искулирајте са тим ценама, јесте реални људи? Какав бре депозит 300, 400 евра за једнособан стан, еј бре“, гласи објава која је изазвала бројне реакције.

Иако је Новосађанка добила много подршке, било је и оних који се нису сложили са таквим ставом.

„Људи једноставно мисле да животињи није место у кући и због тога нису сигурно примитивни или затуцани, без обзира колко је животиња уредна, а и сам власник. Ви слободно купајте љубимца, облачите га, славите му рођендан, на крају га сахраните на гробљу, па му давајте помен 40 дана“, без задршке је написао један од коментатора.

Може, али само мала раса

Према речима агента за некретнине, чак и ако постоје станодавци који дозвољавају држање кућних љубимаца, најчешће ће нагласити да морају бити у питању мале расе.

„Било је и смешних ситуација када смо имали клијента који је преко наше агенције издавао пет фриендлy стан за мање расе. Питали смо га да ли би примио момка и девојку који имају вијетнамско прасе, а он нас је опсовао и спустио слушалицу. Вероватно је мислио да је то нека врста свиње. Ипак, звао је за пола сата, уз извињење и рекао да могу да дођу да погледају стан. Вероватно се у међувремену распитао шта је вијетнамско прасе.“

Ипак, како наглашава, станодавцима је најважније да стан буде уредан и намештај онакав какав јесте. Када дође до уништавања, није важно да ли је то учинио пас или човек.

„Увек је најбоље наћи неки компромис а закупци са љубимцима су обично спремни да дају и нешто више новца за закуп тако да закуподавци у том случају могу да профитирају. Сами нек процене да ли могу да имају поверења у нове подстанаре или не. То већ није на агенцији“, наводи саговорник листа.