Прочитај ми чланак

КАТАСТРОФА Црна прашина прекрила Смедерево, а Железара ћути (ФОТО, ВИДЕО)

0

Грађани Смедерева и околине овог града пробудили су се јутрос окружени слојевима дебеле црне прашине која је прекрила све - аутомобиле, њиве, кућне прагове, па чак ушла и у дечије собе.

Из Смедеревске Железаре поводом овог догађаја, као ни поводом претходних инцидената, нису се оглашавали, тако да за сада не постоје званичне информације шта се догодило и шта то грађани тачно удишу.

Према незваничним информацијама које смо добили, у процесу производње нису радиле прскалице које су намењене смањивању прашине и то је разлог зашто се огромна прашина дигла и прекрила цео град.

– Физички се сада види то црно и не знамо шта је, логично је да су то људи сигурно и удисали. Ако је онако на аутомобилима, на усевима за једну ноћ нападало, онда можемо да замислимо шта се дешава са плућима – каже координатор покрета Тврђава Никола Коља Крстић.

 

Грађани Смедерева са оваквом еколошком катастрофом не суочавају се по први пут, јер проблеми црвене прашине и челичне кише на овом простору постоје већ годинама. Из Смедеревске Железаре реакције на ове проблеме, међутим, није било.

– Они знају за то и званично признају да то постоји, нема ту ништа да се крије. Ништа не предузимају , кажу да немају филтере, а да је за то одговорна држава која је фабрику водила пре њих, односно до 2016. када су дошли Кинези – објашњава Крстић.

Мештани су бесни, јер ова прашина само погоршава њихова претходна здравствена стања изазвана немаром Железаре, а дисање након овог инцидента је отежано. У светлу епидемиолошке ситуације изазване коронавирусом овакав развој догађаја неминовно само још више нарушава здравље људи.

Покрет Тврђава контактирао је Министарство екологије и Републичку инспекцију, а републички инспектор рекао им је да ће ускоро изаћи на терен. Из менаџмента железаре су им само потврдили да су упознати са ситуацијом и да ће ускоро саопштити грађанима шта се десило.

Производња челика у смедеревској Железари није смањивана од краја 2019. године, а у фабрици тренутно ради свих 5.000 радника, како је недавно и рекао представник Савеза самосталних синдиката Србије у Железари Синиша Прелић. Да ли ће ова фабрика и надлежне институције реаговати на ову нову еколошку катастрофу остаје да видимо.