Прочитај ми чланак

Како тужити државу због смањених пензија: Рок истиче 1. октобра

0

Оштећени пензионери у Србији који желе да туже државу због смањених пензија могу да се обрате и адвокатским канцеларијама који заступају наше најстарије суграђане у овом случају пред судом. Нова.рс доноси вам списак ових канцеларија у Србији, као и кокоја су документа потребна. Рок истиче 1. октобра.

Пензионери који желе да туже Србију због смањених пензија током периода фискалне консолидације од 2014. до 2018. године, а процене говоре да их је до сада 10.000 који су већ покренули поступке, могу да се обрате адвокатским канцеларијама које не наплаћују своје ангажовање до позитивне пресуде, а као награду траже 10 одсто наплаћене суме, као и наплаћене трошкове адвоката које плаћа тужена страна.

Фото: Н.С.

Уколико се пензионери одлуче да туже државу и потражи услуге неких од канцеларија са списка, клијент мора да плаћа судске таксе и судског вештака, као и 1.000 динара за канцеларијске трошкове. Неке канцеларије плаћају и услугу вештака.

Оно што пензионер мора да припреми од докумената да би тужио државу су два примерка копије или очитане личне карте, затим две копије решења о пензионисању, као и пензиони чек из последњег месеца смањивања пензије (септембар или октобар 2018.) и то исто у две копије. Уколико га нема, пензионер може затражити од банке у којој прима пензију да му одштампају један.

Поред овог, потребно је доставити и потврду о начину исплате пензије достављено од Фонда ПИО у две копије, затим решење филијале или Дирекције Фонда ПИО као одговор на поднети захтев ако има.

Сва ова документа пензионери могу да доставе када им адвокатска канцеларија достави потписан уговор и образац пуномоћја.

За сву потребно помоћ пензионери могу затражити од Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије или на сајту пензионервојни.рс.

Списак канцеларија које заступају оштећене пензионере:

Београд:
Бутолен Франц Бранко, Гандијева 144;

Павле Љуботина, Војводе Степе 58;

Стеван Дамљановић, Булевар Михајла Пупина 135;

Јово Борић, Господара Вучића 168/1;

Емилијан Борић, Господара Вучића 168;

Сања Пријовић, Пеђе Милосављевића 26/14;

Бранко Илић, Дурмиторска 4-а;

Странд-Томић, Устаничка 12;

Нови Сад:
Хасида Тафиловић, Његошева 3;

Милица Чабаркапа, Краља Александра 14;

Ниш:
Жарко Вујовић, Ћирила и Методија 17/1;

Крагујевац:
Љубинко Словић, Липарска 21;

Панчево:
Светислав Поштић, Мите Топаловића 6;

Горњи Милановац:
Душан Вујошевић, Синђелићева 6;

Лесковац:
Стефан Ружић, Улица учитеља Јосифа 5;

Ужице:
Милисав Курмазовић, Видовданска 34;

Подсетимо, 1. октобра истиче рок за покретање поступака за накнаду штету због смањених пензија у пероду од 1. новембра 2014. до 1. октобра 2018. године током периода фискалне консолидације.

Према наводима пензионерских удружења, тренутно се у Србији пред судовима води више од 10.000 парничних и других поступака оштећених пензионера и њихових наследника за накнаду штете нанете смањивањем пензија током четири године. Када се све сабере и одузме пензионерима је за четири године закинуто, према тим наводима, осам пензија.

Овим поводом нека удружења позвала су оштеће пензионере да покрену поступак пре него што истекне рок како би обезбедили право да после позитивне пресуде Европског суда за људска права, покрену и судски поступак за накнаду штету.

Иначе, Законом о привременом уређењу начина исплате пензија у новембру 2014. године, пензије у Србији које су биле веће од 25.000 динара умањене су у зависности од износа од 22 до 25 одсто, а како су истакла поједина удружења, Уставни суд је одбио да одлучује да ли је тај закон у складу са Уставом.

Неке процене Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије говоре да је законом наводно оштећено око 840.000 пензионера и наследника преминулих и да је према подацима, које је држава доставила Европском суду за људска права у Стразбуру, остварена уштеда односно, како они истичу, штета нанета пензионерима, износи око 840 милиона евра.

До сада је суд у Стразбуру прихватио неколико десетина представки од којих је 11 већ обједињено у предмет „Жегарац и други против Србије“, који се налази у поступку решавања.