Прочитај ми чланак

КАКО СТРАНЦИ „ПОСТАЈУ СРБИ“ Полицајка продавала пасоше Турцима…

0

Полицајка Р. Г. (48) ухапшена је прекјуче због сумњи да је узимала мито да би за узврат обезбеђивала пасоше Србије најчешће држављанима Турске.

Приликом претреса код ухапшене службенице МУП запослене у Управи за управне послове пронађено је чак 100.000 евра. Због злоупотребе положаја и примања мита осим ње ухапшене је матичарка А.П. (52), а приведено је и двоје грађана Љ.Н. (66) и М.З. (56), због сумње да су давали мито.

Полицајка и матичарка се терете да су у дужем периоду од осумњичених грађана примале поклоне, као и новац у износу од 100 до 500 евра како би страним држављанима омогућиле упис у књигу држављана Србије и доношење решења по убрзаном поступку.

Ово хапшење је наставак акције коју је прошле године покренуло Тужилаштво за организовани криминал због сумњи да је око 300 држављана Турске међу којима су и неки истакнути припадници тамошњег подземља добило праве српске пасоше. Како није било доказа да је у питању организована криминална група која је Турцима обезбеђивала српске пасоше, део истраге је Тужилаштво за организовани криминал уступило Вишем тужилаштву у Новом Пазару, а поступак против полицајке Р.Г. и још две особе води Више тужилаштво у Београду.

У акцији у Новом Пазару био је ухапшен турски држављанин Умит Јардимци (42), који се теретио да је био главни посредник у продавању српских пасоша његовим сународницима.

Осим њега тада су ухапшена још четворица осумњичених међу којима и матичари из Новог Пазара, Сјенице, и Тутина. Од ухапшеног турског држављанина је одузет лаптоп и мобилни телефони, што је коришћено као доказ. БИА је пресрела разговоре између Умита и његових сународника који су куповали пасоше, као и разговоре које је обављао са матичарима у Рашкој области.

Сва петорица осумњичених, суочени са доказима, закључили су споразуме о признању кривице и већ су правоснажно осуђени.

Јардимици је признао извршење кривичних дела трговина утицајем и прање новца због којих је правоснажно осуђен на две године затвора. Трајно су му одузета и два аутомобила БМW X5, произведена 2008. и 2006, процењене вредности на око 40.000 евра, као и 50.000 евра у готовом.

Назиф Кахровић из Новог Пазара је признао да је фалсификовао исправе и осуђен је на годину и по затвора, а одузето му је и 10.000 евра. Споразуми су закључени и са Вехбом Садиковићем и Шабаном Хоџићем из Тутина због злоупотребе службеног положаја, као и Марком Савићем из Трстеника због фалсификовања исправе у помагању. Њима су изречене условне казне затвора од једне године, које се неће извршити уколико у року од две године не изврше ново кривично дело.

Ухапшена полицајка, матичарка и још две особе биће приведене након истека 48 сати на саслушање у београдско Више тужилаштво.

Пасош вредан 10.000 евра

Турски држављани су добијали праве српске пасоше на лажна имена, што су плаћали и до 10.000 евра. С тим пасошима су могли слободно да путују по целој Европи, чак и ако постоје црвене Интерполове потернице за њима. Цена српског пасоша када се идентитет не мења била је од 2.000 евра па навише.

Цене лажних пасоша

Амерички портал „Вокатив“ анализирао је цене фалсификованих или украдених пасоша који се продају на 13 страница „Дарк нета“. Постоје различити разлози због чега мање „моћне“ путне исправе вреде више на црном тржишту, али стручњаци мисле да би то могло да има везе са тешкоћама фалсификовања „сложенијих“ пасоша и њихове доступности.