Прочитај ми чланак

Како одржавати дом и затворене просторе током епидемије

0

У циљу што ефикасније заштите током епидемије коронавируса међународне здравствене организације направиле су компилацију мера предостржности којих сви треба да се држимо у својим домовима и на радном месту. Списак се нашао и на сајту Хрватског завода за јавно здравство.

Препоруке за домове и затворене просторе током епидемије ЦОВИД-19:

pexels.com

Останите код куће и јавите се телефоном надлежном лекару, или ЦОВИД-19 дежурној служби ако развијете симптоме попут повишене температуре, кашља или кратког даха.
Избегавајте друге особе.
У свим затвореним просторима ограничите контакт с осталима колико год је могуће (одржавајте удаљеност од 2 метра у затвореним просторима).
Наставите да примењује све препоручене мјере превенције.
Ако сте запослени и радите примењујте све мере опреза и пратите своје здравствено стање.
Не делите предмете с другима и укућанима.
Издвојите собу у свом дому у коју ћете моћи да одвојите болесне укућане од осталих.
Ако оболите, останите у контакту с другима путем е-поште, друштвених мрежа или телефона.
Препоручује се одржавати хигијену стамбеног/затвореног простора тако да се повремено пребришу површине које се често дотичу рукама средством за дезинфекцију површина.
Редовно ветрите простор у којем боравите.

Мере заштите оних који припадају најризичнијим групама, посебно старијима и хроничним болесницима, и деце:

Останите код куће и избегавајте јавне просторе ако ви или неко од укућана припадате групи старијих људи или хроничних болесника.
Побрините се да имате довољну залиху лекова и потрепштина у случају да морате да останете код куће.
Када излазите, избегавајте болесне људе и ограничите контакт с другим људима.
Спроводите темељну хигијену руку.
Направите попис телефонских контаката у хитним случајевима који ће укључивати чланове породице, пријатеље, комшије, особе с возачком дозволом, здравствене раднике, послодавца, локални завод за јавно здравство и број полиције и хитне помоћи.
Прескочите рутинске контроле и одласке у ординације код лекара опште праксе и у болнице ако вам није преко потребна здравствена помоћ; лекара прво контактирајте телефоном ако вам је потребан рецепт или савет.
Препоручује се одржавање хигијене стамбеног простора тако да се повремено пребришу површине које се често дотичу рукама са средством за дезинфекцију површина.
Децу подсећајте на све превентивне мере заштите.

Ако живите у домаћинству с особом која припада рањивој групи (старије особе или хронични болесници):

Скратите на минимум време које укућани из рањивих група проводе с осталим укућанима у дељеним просторима као што су кухиња, купатило и дневни боравак, а те просторе темељито ветрите и чистите.
Водите рачуна да се држите с осталима на удаљености од 2 метра од укућана из рањивих група и осигурајте им одвојен кревет ако је могуће.
У завистности од услова становања, нека користе засебно купатило или, барем, одвојите пешкире које ће они користити после прања руку.
Препоручује се да особе из рањивих група конзумирају оброке у својој соби ако у домаћинству борави особа у самоизолацији.
Посуђе и прибор за јело опрати у машини или ручно детерџентом и топлом водом те темељно осушите; ако особа из рањиве групе користи свој прибор, употребите другу кухињску крпу за брисање.

Чишћење и одлагање отпада:

Приликом чишћења користите препоручена средства за чишћење површина с декларираним вируцидним деловањем. Редовно чистите површине које се често додирују попут квака, рукохвата, даљинских управљача, мобилних, телефонских апарата и површина стола.
Ово је посебно важно ако у кући имате особу из ризичне групе.
Отпатке (нпр. папирнате марамице) и једнократне крпе за чишћење могу да се одложи у једнократне кесе за смеће. Такву кесу треба затим ставити у још једну кесу, чврсто завезати и држати одвојено од другог отпада.
Наведени отпад треба оставити са стране барем 72 сата пре него што га одложите у заједнички контејнер напољу. Други кућни отпад одлажите као и иначе.

Чишћење и дезинфекција простора у којима је боравила особа под сумњом на заразу ЦОВИД-19 или оболели смештају:

Ако живите с особом за коју се сумња да је заражена ЦОВИД-19, избегавајте дељење предмета (нпр. посуђа, чаша, шољица, јела, постељине). Након упорабе предмета темељито их оперите детерџентом и водом.
Не пуштајте друге укућане у просторије у којима је боравио болесник све док нису очишћене.
Пре него што почнете с чишћењем ставите маску и рукавице. Избегавајте додиривање лица и очију током чишћења.
Држите прозоре отворенима да се простор проветрава и/или укључите вентилацију.
Очистите под детерџентом те након тога дезинфикујте.
Очистите и дезинфикујте све потенцијално контаминиране површине: кваке на вратима, телефоне, дршке у ходницима и на степеницама.
Очистите тоалет, укључујући WЦ шкољку и све доступне површине у тоалету детерџентом те након тога дезинфикујте.
Немојте користити паковања с распршивачем за наношење средства за дезинфекцију јер може доћи до прскања које могу даље ширити вирус.
Уклоните постељину, јастучнице, ћебад и друге тканине, те их оперите. За прање користите веш-машину (60 – 90 °Ц) и детерџент за прање веша. Уколико није могуће прати у веш-машини, можете користити чишћење на пару.
Након чишћења крпе опрати на 90 °Ц.

Скините рукавице и маску те их ставите у пластичну кесу, а затим оперите руке сапуном и водом.
Сав отпад настао током чишћења треба што је пре могуће одложити у канте за отпад.
Истуширајте се и пресвуците одећу одмах након чишћења.
Оставите прозор отворен и/или вентилацију укључену да се просторија темељно излуфтира.
Чистоћа веша које је користила особа под сумњом на заразу ЦОВИД-19 или оболели у кућном смештају:
Како бисте смањили могућност ширења вируса ваздухом, не тресите прљав веш.
Ако не поседујете веш машину, причекајте додатна 72 сата након 14-дневне изолације прије него што веш однесете у перионицу.

Одабир средстава за дезинфекцију:

Дезинфекција се обавља регистованим средствима која делује на вирусе према упутствима произвођача, а Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) препоручује средства на бази следећих активних супстанци:

етанол
натрјум хипохлорит
глутаралдехид
изопропанол
бензалконијев хлорид
натријум хлорит

Приликом кориштења средстава за чишћење важно је:

Придржавати се упутства за коришћење које је навео произвођач средства.
Избегавати контакт средства с очима и кожом и држати га даље од деце.
Не мешати различита средства за чишћење и проветравати просторије у којима се користи средство за чишћење.
За дезинфекцију контаминираних површина или материјала избегавати употребу распршивача, проучити контактно време и оставити да средство делује у складу са упутствима произвођача.

Опште мере превенције укључују:

Честу хигијену руку средствима која садрже 70 % алкохола: протрљајте руке ако вам руке нису видно прљаве или оперите сапуном и водом ако су руке прљаве, и то у трајању 20-ак секунди.
Избегавајте додиривање очију, носа и уста.
Чување хигијене ваздуха затвореног простора честим проветравањем простора, кашљањем или кијањем у савијен лакат или папирнату марамицу коју одмах потом баците у канту за отпатке која има поклопац.
Ношење медицинске маске или прекривање носа и уста папирнатом марамицом обвезно је за оне који имају респираторне симптоме.
Након уклањања маске с лица обвезно је опрати руке, а маску одложити у канту за отпатке с поклопцем.
Одржавање дистанце у друштвеном контакту између особа најмање један метар ако особа има неки од респираторних симптома.
Информиршите се о локалној епидемијској ситуацији, али пратите проверене изворе информирања попут интернет странице ЦОВИД19.рс