Прочитај ми чланак

Како најбрже до пасоша или личне карте?

0

Како извадити пасош или личну карту - питање је које мучи на десетине хиљада грађана престонице који већ недељама праве свакодневне гужве испред 17 полицијских станица у Београду.

Нажалост, тренутно је једино решење стрпљење, пошто се у наредних месец дана готово нигде у Београду не може заказати термин за пасош или личну карту преко портала е-управа, а дугачки редови се од раног јутра стварају чак и у приградским општинама попут Батајнице, Сопота, Лазаревца…

Screenshot/TV Prva

Огромне гужве испред полицијских станица у престоници нису, нажалост, никаква новост пошто смо сличне колоне људи гледали и пре тачно десет година када су се по први пут издавали биометријски пасоши и личне карте.

С тим што су овог месеца, пред почетак летње и сезоне путовања, очигледно сви грађани у последњем тренутку похрлили да обнове пасош. Такође, не треба заборавити да велики број грађана којима су прошле године истекли пасоши нису вадили нову путну исправу лане јер због пандемије короне нису нигде путовали.

Сада када се границе полако отварају и они су решили да изваде пасош како би отпутовали негде. Све то утицало је да радници на шалтерима полицијских станица готово да немају времена ни за паузу.

1. Закажите термин преко портала е-управе

Први и можда најважнији корак ако желите да колико-толико без стреса, нервозе и дугачког чекања дођете до личне карте или пасоша и није вам баш толико хитно. Проблем је што се тренутно само 10 од 17 полицијских станица у Београду подржава електронско заказивање термина, и то на Вождовцу, Чукарици, Старом граду, Савском венцу, Раковици, Палилули, Новом Београду, Земуну, Звездари и Врачару. Занимљиво, у полицијској станици Нови Београд се посебно могу електронски заказивати термини само за недељу.

С тим што је велико питање да ли се и у једној од тих 10 полицијских станица тренутно може преко портала е-управе наћи слободан термин у напредних месец дана, зато овај корак важи за оне којима нови документ није неопходан у наредних пар месеци и генерално је најважнији да не бисте посел упали у цајтнот.

Рецимо, у полицијској станици Вождовац први слободан термин је тек 20. јул. Међутим, нико ни тај термин не може да резервише јер се термин не може заказати више од 30 дана унапред.

2. Чекајте у реду испред полицијских станица у приградским општинама

Највећа нада онима који у „минут до 12“ желе да изваде личну карту или пасош је чињеница да се лична документа не морају нужно вадити у општини у којој живите. То значи да они који имају адресу пребивалишта, рецимо, на Врачару могу да изваде личну карту у полицијској станици у Сопоту.

Када смо већ код приградских општина, полицијске станице у седам општина не пружају могућност електронског заказивања термина. Реч је о следечим општинама: Барајево, Гроцка, Лазаревац, Младеновац, Обреновац, Сопот и Сурчин.

Због тога се можда и највеће гужве бележе испред полицијских станица у овим општинама где се у редовима чека још од четири сата ујутру.

3. Радно време полицијских станица

Свако ко има намеру да стоји у реду и чека испред полицијске станице како би извадио личну карту или пасош треба да зна радно време полицијских станица.

Полицијске станице у свих 17 општина у Београду отворене су сваким радним даном од 7.30 до 20 сати, док суботом раде од 7.30 до 15.30 часова.

Најдуже радно време има полицијска управа за град Београд у Улици Љермонтовој 12а пошто је отворена радним даном и суботом од 7.30 до 20 часова, као и недељом од 7.30 до 15.30 часова.

5. Пасош се може обновити и пре истека

Веома важна информација за све којима истиче пасош јесте да се овај документ може обновити месецима пре истека.

Ко путује у земље ЕУ зна да би отпутовао у ове државе мора имати пасош који важи минимум 90 дана од датума повратка у Србију.

То значи да не морате да чекате да пасошу истекне рок да бисте извадили нови већ то можете и пожељно је да урадите знатно раније.

То је најбољи начин да избегнете сваки могући стрес и гужве.