Прочитај ми чланак

Како је смрт ВЛАДИМИР ЦВИЈАНА пољуљала адвокатуру

0

Чланови Адвокатске коморе Београда током викенда изабрали су представнике у Адвокатској комори Србије, а на листи делегата предњачи актуелни председник АКБ Југослав Тинтор са 526 гласова, док је на другом месту адвокат Драгослав Љубичановић са 479. Адвокат Љубичановић, који је недавно ушао у клинч са Тинтором, каже за Нова.рс да и поред одличног пласмана остаје горак укус у истима због тога што је председник АКБ дао досије Владимира Цвијана припадницима БИА и што ће то проћи само као још једна афера.

Oвогодишње изборе дефинитивно је обележио случај смрти адвоката Владимира Цвијана, за коју се сазнало тек након три године. Између осталог, актуелни председник АКБ доставио је Цвијанов досије припадницима БИА и МУП, што је изазвало велико негодовање међу београдским адвокатима, који су сматрали да би због тога требало да поднесе оставку на функцију. Један од њих је и Љубичановић, који је у знак протеста, поднео оставку на место секретара АКБ.

Љубичановић, након што је у тесној борби за неколико гласова изгубио од Тинтора, каже да је свакако након избора остао горак укус у устима.

„Жао ми што ће давање тих података, који се тичу Владимира Цвијана, проћи тек тако, само као једна од афера, без неког епилога. Ту је заиста озбиљно питање ко и шта ради са нашим подацима и шта да очекујемо да ће бити са њима. Остаје питање и шта је са, рецимо, мојим подацима, да ли их неко дели, чува, поклања, кад је онај, који би требало да их чува, у смислу свог професионалног положаја, то не чини. Шта би онда требало очекивати од обичног службеника. Остаје горак укус у устима“, каже Љубичановић.

Он за наш портал истиче, и да избори јесу били слободни, али да је споран начин гласања када је реч о великих адвокатским канцеларијама.

„Избори јесу слободни, али има нешто друго у њима, а то је начин глаања, јер се постиже ефекат кумулативног гласања из сфере коорпоративног права. То значи да када ја гласам на изборима, имам онолико гласова колико се бира кандидата за неки колективни орган. Ми смо конкретно бирали 102 делегата. По томе, кад вам дођу адвокати из великих адвокатских канцеларија, долазе ту да гласају под радном обавезом и они свих својих 102 гласа дају ономе за кога им каже газда канцеларије“, каже Љубичановић.

Истиче и да је прерано коментарисати да ли ће Тинтор остати на функцији председника АКБ, с обзиром да су следеће године избори, додавши да би макар требало да имамо неки епилог што се тиче случаја Владимира Цвијана, односно одавања њеног података службеницима БИА и МУП.

Подсетимо, јавност у Србији је тек средином марта сазнала да се Цвијан утопио јануара 2018., што је изазвало бројне контроверзе, с обзиром да то нигде дотад није било саопштено. Он је био истакнути политичар, који је био заступљен у јавном животу Србије, па се тако поставља питање како је могуће да нико од његових сарадника, протеклих година, није поставио питање где се он налази.

Цвијан је иза себе имао дугогодишњу каријеру. Од фебруара 2008. године био је саветник Бориса Тадића, а обављао је и дужност генералног секретара Председништва Србије. Председништво је напустио 2010. године, да би потом приступио Српској напредној странци. На листи СНС-а, на парламентарним изборима 2012. изабран је за народног посланика, да би наредне године напустио ту странку.